15. IDC Türkiye BT Güvenliği Zirvesi’nin tarihi belli oldu!

0

İstanbul- 15.12.2021 –İstanbul ve Ankara’daki en büyük ve en kapsamlı güvenlik sektörü buluşmalarını gerçekleştiren International Data Corporation (IDC) Türkiye, 15. kez bilgi güvenliği yöneticilerine yönelik etkinlikle sektördeki deneyim paylaşımı ve dayanışmayı artırmayı hedefliyor. Dünya COVID-19 pandemisinin etkisinde dönmeye devam ederken, şirketler bir sonraki yeni normale bakmayı sürdürüyor.

IDC öncelikle dijitalin kalıcı, ancak dinamik bir demirbaş olduğuna inanıyor. Müşteriler, tüketiciler, özel kuruluşlar ve kamu sektörü kendi çevrimiçi deneyimlerini iyileştirebilecek dijital yeteneklerden hızla yararlanıyor. Bir şirketin iç görüleri toplaması, depolaması, koruması ve akıllıca analiz etmesi artık bir normal haline geldi.

IDC Türkiye BT Güvenliği Zirvesi, 11-12 Mart 2022’de Sapanca’da, 24 Mart’ta ise dijital platform üzerinden gerçekleştirilecek.

IDC, organizasyonların temel değerlerinin tehlikede olduğu bir dijital dönüşüm noktasında olduğumuza inanıyor. Veri güvenliği, gizlilik, bütünlük ve süreklilik artık her bir kuruluş için önemi artan konular arasında yer alıyor. Verileri etik olarak kullanmak ve karmaşık sektörel ve bölgesel düzenlemeler ağına uymak bir zorunluluk olmayı sürdürüyor. Güvenin risk, uyumluluk, güvenlik, gizlilik, sosyal – çevresel sorumluluk ve etik gibi yönlerini proaktif olarak karşılamanın aciliyeti artıyor.

Pandemi ile başlayan ve yeni normal ile devam eden bu süreçte CISO’ların ve güvenlik ekiplerinin sorumlulukları her geçen gün artıyor. “Geleceğin Şirketlerinde Güçlü Güvenlik” temasının işleneceği bu etkinlikte CISO oturumları, IDC global ve yerel analist sunumları, paralel oturum ve teknoloji odaklı çalışma grupları yer alacaktır.

IDC Türkiye’nin araştırmalarına göre şirketler, 2022 yılında güvenlik stratejilerini sıfır güven yaklaşımı çerçevesinde gözden geçirirken, BT altyapısının güvenliğini güçlendirmeyi, OT güvenliği, veri gizliliği ve veri güvenliği alanında yatırımlarını sürdürmeyi planlıyor. IDC Güvenlik Zirvesi 2022’de, bugünün ve yarının güvenlik stratejilerine yön verecek konuları, farklı sektörlerin önde gelen BT güvenliği yöneticileri değerlendirecektir.

IDC Türkiye Araştırma Müdürü Yeşim Öztürk’e göre; “Siber saldırılar küresel manşetlerde yer almaya devam ediyor. Dijital kanallara, e-ticarete ve diğer sanal etkileşimlere güvenmek, siber saldırganlar tarafından sömürülen yeni saldırı yüzeylerini genişletmeye ve güvenlik açıklarına neden olmayı sürdürüyor. Sağlık raporlaması, kişi takibi ve hibrit çalışma modelleri ise kişisel bilgilere yönelik potansiyel risklere katkıda bulunuyor.

Fidye yazılımı, kimlik avı, e-posta güvenliği, içeriden gelen tehditler ve devlet destekli saldırılar, önemli kesintilere, yüksek maliyetlere ve itibarın zarar görmesine neden oluyor ve giderek yaygınlaşıyor. Siber tehditler artık ciddi finansal riskler oluşturuyor. Risk ve güvenin etkin yönetiminin zorunlu olduğu günümüzde, “güven = değer, marka ve itibar”; şirketler değişime çevik bir şekilde ayak uydurmalı ve dijital güveni oluşturmak için kurum çapında bir seferberlik başlatmalılardır.”

IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları konuya şöyle yaklaşıyor: “COVID-19 salgını, dijital işletme olma yolunda ilerleyen kuruluşların çok daha iyi ayakta kaldıklarını, hatta yoğun baskı altında başarılı olduklarını kanıtladı. Gelecekteki başarı, artık geleceğin nasıl görüneceğini hayal etmeye veya kriz durumlarına hızlı uyum sağlamak için çabalamaya değil,

“her an” zorluklara ve fırsatlara yanıt olarak sürekli inovasyona dayanmaktadır. Yenilik sadece içsel değildir; kuruluşların inovasyonu ortakları da dahil olmak üzere ekosistemlerine yayması gerekiyor. İnovasyonun artan hızı, inovasyon için yapı taşlarına erişimi temelde demokratikleştiren dijital teknolojiler, yazılımlar, yapay zeka ve bulut tarafından sağlanmayı sürdürüyor.

IDC olarak, inovasyon çağında güvenlik teknolojilerinin şirketler için bir fırsat ve hatta inovasyonun hızlandırıcısı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Mart ayında gerçekleştireceğimiz IDC Güvenlik Zirvesinde, güven ve güvenlikle ilgili birçok konuyu derinlemesine konuşacağız. Sektörel deneyim paylaşımları ve güvenlik ekosistemiyle yaratacağımız sinerjinin etkinliğimizde sizlere sunacağımız birçok değerden bazıları olduğunu düşünüyoruz.”

Her yıl Mart ve Eylül aylarında düzenlenen zirveye, ülkemizin önde gelen finans, telekom, holdingler, perakende, üretim, hizmet, enerji şirketlerinden üst düzey BT güvenlik yöneticileri ile sektörün lider teknoloji hizmet ve ürün sağlayıcıları katılacaktır.

Oğuz Çakır

Bir senedir ShiftDelete.Net çatısı altında teknoloji haberleri yazıyor. Aynı zamanda TechInside için iş dünyasına özel içerikler üretiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>