Facebook’ta sansür bombası patladı

1

Facebook’tan sızan bilgilere göre, şirketin genç ve idealist çalışanlarından birçoğu istifa etmeye başladı. Sebepse, Facebook’un sansür için bir uygulama hazırlaması. Sorunun merkezinde ise Çin ve oradaki büyük reklam pastası yatıyor.

Facebook 2009 yılından beri Çin’de erişime kapalı bulunuyor.

Yine Facebook’un sahibi olduğu Instagram’a Çin’den erişim ise 2014 yılında engellendi.

Facebook’un dünyada 2 milyara yakın kullanıcısı olabilir ama Çin’deki milyarlarca insana reklam vermek isteyen firmalar buraya reklam bütçesi akıtıyor. Sosyal medya devi buradaki dev reklam pastasından pay alamamaktan dolayı çok mutsuz.

Özgür ifadenin yılmaz savunucusu Zuckerberg

İşte bu mutsuzluk, Facebook’un bütün dünyaya karşı oynadığı “ifade özgürlüğü savunucusu” rolünü unutmasına neden oldu.

Şirketten sızan bilgilere göre Facebook, Çin hükumetini mutlu edip erişim engelini kaldırtmak için Çin’e özel bir sansür mekanizması geliştirmiş.

Buna göre, Çin’de yasaklı olan, devleti rahatsız eden konularda yapılacak paylaşımlar daha Çin devleti şikayet etmeden kaldırılacak.

Bu yeni teknolojinin Facebook’a enjekte edilip edilmeyeceği henüz kesin değil ama Çin devleti sansür karşılığında Facebook’un erişim engelini kaldırmaya ikna olursa, uygulama da hayata geçecek görünüyor.

Bu da bizzat Facebook’un sansürcülük yapması anlamına geliyor.

Daha da önemli olan soru, Facebook bu teknolojiyi Çin’de kullanmaya başladığında Trump başkanlığındaki ABD dahil pek çok ülke aynısını kendi ülkesi için de isteyecek. Bu da, Facebook’un çok övündüğü ifade özgürlüğünün sonu anlamına geliyor. İşte bu gelişme Facebook çalışanlarının isyan etmesine neden oldu ve zaten Trump’ın seçim kampanyasında sahte haberleri engellemediği için hedef tahtasına alınmış olan Facebook, şimdi de sansürcülükle suçlanınca, gençler artık kariyerlerini bu şirkette sürdürmek istemiyorlar.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>