2020’de 10 Milyon Sürücüsüz Araç Yollarda Olacak

0

2020 yılı ilginç bir yıl olacağa benziyor. Daha önce 2020’de dünyanın yarısının mobil olacağı öngörüsünü buradaki yazımızda paylaşmıştık. Şimdi ise BI Intelligence yayınladığı bir rapor ile, 2020 yılında 10 milyon sürücüsüz araç yollarda olacak öngörüsünde bulunuyor.

Sürücüsüz araçlarda şimdiden 5 büyük marka var
Sürücüsüz araçlar artık fütüristik bir fikir değil. Mercedes, BMW ve Tesla gibi büyük ve güvenilir otomobil şirketleri zaten ya bu tür araçları piyasaya sundular, ya da sunak üzereler. Uber ve Google gibi dev şirketler de sürücüsüz araçların gerçekleşmesinin ardındaki teknolojiyi yaratıyorlar ve kendi araç konseptlerini ortaya çıkartıyorlar. Bu sürücüsüz araçlar konsept olmakla kalmıyor, kendilerine ekonomik döngüde yer de buluyorlar. Örneğin hem Uber hem de Google, sürücüsüz araçlarını araç paylaşım çözümlerinde kullanmak istiyor. Bu konudaki yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Hangi sürücüsüz araç?

Ancak sürücüsüz araçtan bahsederken rapor iki farklı tanım kullanmış. Bunlardan birincisi ve ilk akla gelen, tamamen otonom, A noktasından B noktasına giderken yolda karşılaşacağı her durumu kendi kendine çözen ve sürücüden yardım almayan araçlar. Bu araçların son kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlanma tarihi olan rapor 2019 yılını belirtiyor.

Bu yüzden raporda bahsi geçen 10 milyon aracın büyük çoğunluğu yarı otonom araçlar. Bu araçlar A ve B noktaları arasında çoğu durumda kendi sürüşünü yapabiliyor, ancak başa çıkamadığı bir durum olduğunda gerekli uyarıları yaparak sürücüye kontrolü geri veriyor. Bu yüzden araç içerisinde sürücünün bulunması şart. Ayrıca bu araçlar tamamen normal bir otomobil gibi tasarlanıyorlar. İstenirse otonom sürüş tamamen iptal edilebiliyor.

Gerçek kırılma 2019’da
2019-2020 yılları arasında tam otonom araçların piyasaya gerçekten çıkmalarının ardından yine bir ayrım yaşanacağı öngörülüyor: Sürücülü tam otonom araçlar ve sürücüsüz tam otonom araçlar. Bu ayrım teknolojiden çok regülasyonlar sebebiyle oluşacak bir ayrım. Dünyanın çoğu yerinde trafik kanunları, trafikte seyreden bir aracın içerisinde mutlaka otomobil kullanmayı bilen bir sürücünün varlığını şart koşuyor. Ayrıca tam otonom araçların teknolojisi iyice rafine edilip, yönetimler ve müşteriler bu teknolojiye tamamen güvenene kadar daha çok zaman geçmesi gerekiyor.

Hangi gruba mensup olursa olsun, yarı otonom ve tam otonom sürücüsüz araçların önündeki en büyük iki engel maliyet ve regülasyonlar. Genel kullanıcı kitlesine inip, trafiğin önemli bir bölümünde seyretmemeleri halinde insan hatasını ortadan kaldırıp daha güvenli sürüş sağlamaları imkansız. Bunun için de fiyatlarının iki Ferrari düzeyinden günümüz aile sedanları düzeyine inmesi gerekiyor. Maliyetlerin azalması ve piyasanın canlanması bu fiyat düşüşünü getirecek. Özellikle sonradan pazara girecek oyuncuların rekabete katılmak için fiyat indirimi yapacakları düşünülüyor. Serbest piyasa dinamikleri eninde sonunda fiyatları aşağı çekecek olsa da, bunun ne zaman bir aile babasının bakış açısına göre “mantıklı” düzeylere ineceğini henüz kimse bilmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>