24 adaylığı bulunan Netflix, 2 Oscar kazandı

0

“The Irishman” ile 10 adaylığı bulunan Netflix, bu filmle ödülü kazanmadı. Platform bununla birlikte “Marriage Story” ve “American Factory” ile ödül kazanmayı başardı

 Netflix, Oscar ödüllerinde 2 Oscar ödülü kazandı. 92. Oscar Ödülleri bu sabaha karşı düzenlenen ödülle sahiplerini buldu ve Netflix,  2 Oscar kazanmayı başardı. Netflix’in ödül kazandığı yapım ve kategorileri şöyle: “Marriage Story” (Laura Dern / Yardımcı Kadın Oyuncu) ve “American Factory” (En İyi Belgesel).

Şu haberimizde Netflix’in 24 Oscar adaylığına sahip olduğunu yazmış ve en çok adaylığı “The Irishman”’ın elde ettiğini yazmıştık. Bu yapım, törenden eli boş dönerken, Netflix diğer iki yapımla ödüle layık görüldü. Öte yandan, Netflix bu adaylık sayısıyla diğer stüdyoları gerie bırakmayı başaran ilk internet yayın platformu olmuştu.

Netflix’in Oscar kazandığı yapımlar

Noah Baumbach’ın yönettiği “Marriage Story” evli bir çiftin New York’tan Los Angeles’a kadar uzanan boşanma hikayesini konu ediyor. Film ayrıca En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film Müziği, En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında da Oscar’a adaydı.

Netflix’in ödüle layık bulunduğu ikinci yapım En İyi Belgesel dalında “American Factory” idi. Belgesel, 2008 yılındaki büyük ekonomik krizin ardından ABD’nin Ohio eyaletindeki   Dayton şehrinde bulunan General Motors fabrikasında yaşanan olayları anlatıyor. Fabrikanın kapanmasıyla işini kaybeden binlerce insanın üç yıl sonra aynı fabrika yerine kurulan Çinli bir otomotiv camı üretici fabrikasında işe başlamasıyla gelişen olayları anlatıyor. Belgesele dair ilginç bir not: Michelle Obama ve Barack Obama’nın sahibi olduğu Higher Ground Productions belgeselin yapımcılığını üstlendi.

En İyi Film ödülü “Parasite”ın oldu

Öte yandan, 92. Oscar ödüllerinde En İyi Film ödülünü “Parazit” (Parasite) kazandı. Film aynı zamanda En İyi Yönetmen, En İyi Yabancı Film ve En İyi Özgün Senaryo dalların da Oscar’ı evine götürdü. Filme ilişkin en önemli not şu: Oscar tarihinde ilk kez İngilizce dışında bir film En İyi Film dalında bu ödülü kazandı.

NOT: Görsel, oscar.go.com sitesinden alınmıştır

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>