3D baskılı beton üretilecek

0

UCLA mühendisleri, 3D baskılı beton üretmek için yeni bir projeye başladı. 3D baskıyla üretilen beton, standart üretim tekniklerine kıyasla daha çevre dostu olacak.

3D baskılı beton projesi

UCLA mühendisleri, NSF’den alınan 1.5 milyon dolarlık destekle yeni bir projeye başladı. Standart çimento ve su karıştırarak beton üretme tekniğinden önemli farklılıklar içerecek bu projede, 3D baskı teknolojisinden yararlanılacak. Ayrıca çimento bağlayıcısı olarak karbondioksit kullanılarak daha çevre dostu bir yöntem izlenecek.

Ekibin ana amacı, şu anda karbon salınımında yüzde 8’lik paya sahip olan çimento endüstrisini, çevreye daha zararsız hale getirmek var. 3D baskı yöntemiyle karbon salınımnda yüzde 60 oranında azalma yaşanması bekleniyor.

Ayrıca 3D baskı mimar ve mühendisleri tasarımlarında daha özgür kalmalarını sağlayarak, yenilikçi projelere imza atmalarını da sağlayacak.

Standart üretim tekniklerine kıyasla daha az malzeme kullanılarak, üretim maliyetlerinin de düşürülmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>