3D baskılı valfler hayat kurtardı!

0

3D baskılı valfler

İtalya’da 3D baskılı valfler hayat kurtarmaya devam ediyor. Ülkede büyük bir stok sorunu yaşanan bu ekipmanlar için 3D baskılı teknolojiler önemli fayda sağlıyor.

3D baskılı valfler kullanılmaya başlandı

COVID-19 salgını nedeniyle hastanelerde ekipman tedariki konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle vaka sayısının bir hayli artış gösterdiği İtalya’da, ekipmanlara ve ilaçlara ulaşımda büyük sorunlar yaşanıyor.

Brescia’daki bir hastanede temel yaşam desteği sağlayan valfler, yoğun talep nedeniyle tükendi. Bu bölgede faaliyet gösteren Isınnova isimli bir şirket ise 3D baskı teknolojisi ile bu sorunu büyük ölçüde çözmeyi başardı. Isınnova, 3D baskı teknolojisi kullanarak temel yaşam desteği sunan tıbbi cihaz üretimi gerçekleştirildi.

İlk olarak 10 hastada kullanılan bu valflerin, hastanedeki acil ihtiyacı karşıladığı belirtiliyor. Sonrasında ise Lonati SpA isimli şirketin de devreye girmesiyle daha büyük ölçekte üretim sağlanmış oldu. Yaşanan ekipman sorununda, hastanelerde 3D yazıcıların önemli bir destek sağlayacağı belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>