3D yazıcıların otomotiv sektöründeki rolü artıyor

0

Gün geçtikçe sayıları ve kullanım alanı artan 3D yazıcılar, otomobil üretiminin vazgeçilmezi haline gelebilir. Pazar büyüklüğü tahminleri göz kamaştırıcı.

Şimdilik fazla yaygın değiller, yakınımızda bulunan fotokopici ya da ozalitçi kadar sık görünmüyorlar. Ancak kullanım alanları sınır tanımıyor. Uzaya çıktılar, hatta Mars’taki evleri de onlar inşaa edecek…

3D yazıcılardan bahsediyoruz. Dünya üzerinde, protez üretiminden oyuncaklara kadar çok sayıda yerde karşımıza çıktılar. Kısa bir süre önce Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndaki bir model, astronotlar için ingiliz anahtarı çıktısı almıştı. Endüstride, dev makinelerin yedek parça ihtiyacını gidermeye ise çoktan başladılar.

Özellikle ürün geliştirme süreçlerini hızlandıran bu cihazlar bir başka alanda, otomobillerde de payını artırmaya hazırlanıyor. Halen otomotiv endüstrisi, bu cihazları kullanarak 267 milyon dolarlık bir ekonomi oluşturmuş durumda.

3 boyutlu yazıcı pazarını odak alan ve SmarTech tarafından gerçekleştirilen bir araştırma ise henüz sektörün bu alanda yolun başında olduğunu gösteriyor. 2019’daki durumu karşımıza çıkaran araştırmaya göre pazar, 2019 sonunda bugüne oranla yaklaşık 5 kat büyüyerek 1.1 milyar doları aşacak.

Bu denli hızlı artışta ise birkaç farklı sebep var. Birincisi, otomobiller için ayları, hatta yılları bulan ürün geliştirme sürecini kısaltması. Ayrıca şu an büyük endüstriyel tesislerde örneklerini görmeye başladığımız, “yedek parçayı stokta tutmaktansa bu yazıcılarla üreterek bekleme süresini kısaltma” da yakında otomotive yansıyacak.

SmarTech, otomotiv endüstrisinin bu işten elde edeceği gelirin ise 586 milyon dolara yükseleceğini belirtiyor. Kullanılacak malzemelere bakıldığında termoplastik ve fotopolimer öne çıkıyor.

Elbette yüksek mühendislik isteyen her bir parçanın doğrudan bu yazıcılardan alınması şimdilik pek mümkün değil, ancak trafiğe çıkış izni olmamakla birlikte, gösteri amaçlı olarak bir otomobilin motor hariç tüm parçalarının neredeyse 1 günde üretilebildiğini düşünürsek gelecek çok da uzak olmayabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>