Techinside Google News
Techinside Google News

3D Yazıcıların Rolü Değişiyor – Yeni Fırsatlar Kapıda

- Advertisement -

3D yazıcıların yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi var. Farklı yöntemler kullanarak üç boyutlu cisimlerin üretilmesini mümkün kılıyorlar. Özellikle geride bıraktığımız son üç yıl içerisinde maliyetlerinin giderek azalması artık 3D yazıcıları neredeyse evlerde görmeye başlayabileceğimiz günlerin habercisi olarak karşımıza çıkıyor.

3d-printer-industryLux Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre gelecek 10 yıl içinde 3D yazıcı pazarının büyüklüğü Amerika Birleşik Devletlerinde 12 milyar dolarlık hacime ulaşacak. Oldukça mütevazi bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz ancak bunun arkasında yatan bir neden var. Lux Research analistlerinden Anthony Vicari; “3D yazıcılar ile bir Ford kamyonun 400 bin civatasını üretmezsiniz ama bir Jet motorunun bazı parçalarını üretebilirsiniz” diyor.

“3D yazıcılar ile bir Ford kamyonun 400 bin civatasını üretmezsiniz ama bir Jet motorunun bazı parçalarını üretebilirsiniz.”

Vicari’nin altığı çizdiği nokta konvansiyonel endüstrinin üstlendiği seri üretim görevlerini “şimdilik” 3D yazıcıların üstlenemeyecek olması. Ancak bu güne kadar sadece prototip amaçlı maket ve model parçalar üretmek için kullanılan 3D yazıcılar artık ticari değeri olan endüstriyel alanlara da girmeye başlıyor. Jet motoru parçaları, protezler ve benzeri ürünler için 3D yazıcı teknolojileri yeterli oluyor.

Vicari’ye göre 12 milyar dolarlık 3D pazarında yazıcıların satışı sadece 3,2 milyar dolarlık bir hacim oluştururken, 2 milyar dolarlık hacim ise yazıcıların sarf malzemeleri ile elde edilecek. Pazarın 7 milyar dolarlık aslan payını ise 3D yazıcıların ürettiği ticari ürünler oluşturacak. General Electric, Airbus, Rools Royce gibi markalar şimdiden bu alanda ciddi araştırma ve geliştirme yatırımı yapmaya devam ediyor.

Şu anda bir uçakta 40 milyon kadar bileşen bulunuyor, 3D yazıcıların kullanımı ile birlikte buradaki adetler çarpıcı şekilde azaltılıp maliyetler düşürülebilir” diyor Airbus Üretim Mühendeslik Bölümü Sistem Entegrasyon Başkanı Curtis Carson.

3D Yazıcı Sektöründeki Büyük Fırsat

Gelecek üç yıl içinde Selective Laser Sintering (SLS) gibi pek çok devrimsel 3D yazıcı patentinin kullanım süresi daha sonlanacak.

Son yıllarda 3D yazıcıların ucuz cihazlar ile birlikte neredeyse evlere girecek hale gelmesinin bir başka önemli nedeni daha var ve bu girişimciler için büyük önem taşıyor. 2006 yılında 3D yazıcılar ile alakalı pek çok patentin kullanım süresi sonlanmıştı. Ancak gelecek üç yıl içinde Selective Laser Sintering (SLS) gibi pek çok devrimsel 3D yazıcı patentinin kullanım süresi daha sonlanacak. Bu durum pazardaki fiyatlarda ciddi bir düşüş dalgası ile birlikte bu teknolojilerin serbest bir şekilde bağımsız üreticiler tarafından kullanılmasını mümkün hale getirecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir