40 yaş üzeri çalışanlar iş bulmakta zorlanıyor

0

İş seçerken daha temkinli ve seçici olabilen, ortalama 15 yıllık deneyime sahip olan 40 yaş üstü çalışanlar, elde ettikleri deneyimleri kullanabilecekleri ve üzerine katma değer yaratabilecekleri alternatiflerin içerisinde yer almayı istiyorlar. Bununla birlikte ücret skalasının da örtüşme göstermesi gerekiyor. Genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’de ise işverenler kolaylıkla daha düşük ücrete genç çalışanlar bulabildikleri için, 40 yaş üstü çalışanlar iş bulma zorluğu yaşayabiliyor.

Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya
Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya

“Son 10 yıllık hareketliliğe bakıldığında yönetici kadrosunda çalışan yaş ortalaması gençleşiyor” diyen Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya. “Bu durum 40 yaş üstü çalışanlar için hem iş bulma hem de iş değiştirmede belli zorlukları beraberinde getiriyor. 40 yaşındaki bir çalışan, genç bir yöneticiye bağlı çalışıyor ve kendisini veya şirketini bu durumdan dolayı devamlı suçluyor veya yeriyorsa, mevcut pozisyonunda da doğru bir performans göstermesi ve ekibe pozitif bir enerji vermesi çok mümkün olamıyor. Çalışanın bu durumdan haz etmemesi, yaş egosunu yenememesi gibi durumlarda maalesef tatsız süreçler yaşanabiliyor” diyor.

40 yaş üstü çalışanlar firmalar için velinimet

“Deneyim, bugün parayla satın alınamayacak kadar değerli” yorumunda bulunan Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya: “Yaşı ilerlemiş bir adayın geçmiş tecrübeleri şirketler için uğrayacakları kayıp ve zararları en aza indirebilecekleri birer fırsat. Bu sebeple şirketler deneyimli kadroların bilgi ve tecrübelerini aktarabilecekleri, inisiyatif sahibi olabilecekleri fırsatlar sunuyor olmalılar” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>