Techinside Google News
Techinside Google News

4G ihalesinde son durum

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5G çıkışının ardından 4G ihalesinin iptaline dair çeşitli açıklamalar da yer almıştı. Ancak son gelişmeler ihale takviminin değişmediği yönünde.
- Advertisement -

4GTelekom sektörü kendi halinde 26 Mayıs’ta olacağı açıklanan 4G ihalesine hazırlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen haftaki Türk Telekom organizasyonunuda kısa bir brifing aldığını, 4G yerine 2 yıl sonra 5G’ye geçilmesinin daha iyi olacağını söylemişti.

Akşam 22:00 sularında yapılan bu konuşma, sabaha kalmadan hem sektörün hem de ülkenin gündemi olmayı başarmıştı. Biz de TechInside olarak 5G’ye geçişin uluslararası platformlarda en erken 2020 olarak planlandığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirttiği gibi 2 yıl içinde bir geçişin mümkün olmadığını aynı saatlerde sizlere duyurmuştuk.

O günden bu yana sektör ihaleye neredeyse tam anlamıyla hazırlanmışken, bir yandan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri nedeniyle iptal korkusu yaşıyordu. Hatta bu sabaha kadar bu durumun devam ettiği yazılıyor, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin, “4G ihalesi hükümet tarafından değerlendiriliyor. 3G ve 4G arasında büyük bir fark var. Fakat 5G’yi gördükten sonra bu fark detay olarak kalacak. Cumhurbaşkanı’nın sözleri talimat niteliğinde. Kendisi yarı başkandır, yürütmenin başıdır.” sözlerine atıfta bulunuluyordu.

4G ihale takvimi değiştirilmedi

Tüm bu yukarıdaki tablonun diğer tarafında yaşanan bir başka gelişme ise Cumhurbaşkanı’nın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin tarafından “ikna edildiği” ve 4G ihalesinin planlandığı gibi 26 Mayıs 2015’te gerçekleştirileceği oldu.

Konuya dair asıl resmi kurum olan BTK’dan ise net bir açıklama henüz yapılmış değil. Bir açıklama yapılmadan da 4G ihalesi yapılacak ya da yapılmayacak demek maalesef mümkün değil. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir