5G ile kalifiye insan gücü ihtiyacı artıyor

0

5G kalifiye insan gücü

Hindistan, 2025 yılına kadar ülke Nesnelerin İnterneti (IoT), Yapay Zeka (AI), robotik ve bulut bilişim gibi 5G merkezli teknolojilere yaklaştıkça 22 milyon nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyacak.

Telekom Sektörü Beceri Konseyi (TSSC) CEO’su Arvind Bali verdiği demeçte: “IoT, yapay zeka, makine öğrenimi, büyük veri, bulut bilişim ve robotik süreç otomasyonu gibi teknolojiler göz önüne alındığında, yaklaşık 22 milyon işçinin endüstriye ayak uydurmak için beceri veya becerilerini geliştirmesi gerekecek” dedi.

Hindistan, hem elektronik hem de insan kaynakları için küresel bir tedarikçi olmaya hazırlanıyor ve bunu başarmak için hem endüstri hem de akademi katılımı ile genişletilmiş bir beceri ağı oluşturmaya ihtiyaç duyulacak.

Hindistan’ın telekom sektörü şu anda telekom servis sağlayıcıları Reliance Jio, Bharti Airtel, Vodafone Idea ve devlet tarafından işletilen Bharat Sanchar Nigam Limited (BSNL) ve çok uluslu teknoloji satıcıları ile çalışan yaklaşık yüzde 60’a yakın doğrudan işgücüne sahip yaklaşık 4 milyon işçi istihdam etmektedir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>