5G ile uzaktan ameliyat yapıldı

0

5G ile uzaktan ameliyat

Çin’de 5G ile uzaktan ameliyat yapıldı. Başarılı bir şekilde gerçekleşen bu ameliyatla, artık operasyonel müdahaleler yüzlerce kilometre öteden bile yapılabilir.

5G ile uzaktan ameliyat denemesi

Hayatımıza giren yeni bir ağ teknolojisi olan 5G’nin 2020 ila 2021 yıllarında yaygınlaşması bekleniyor. Ancak 5G’nin avantajları, akıllı telefonların bağlantı hızını artırmakla sınırlı değil.

İnternet üzerinden yapılan birçok işlem, 5G ile daha hızlı ve daha güvenli hale gelecek gibi görünüyor.. Çin’deki Şangay Xuhui Bölge Merkez Hastanesi’nde, 5G bağlantısı kullanılarak 30 km uzaktan başarılı bir şekilde ameliyat yapıldı. Operasyonu yapan doktor, 30 km uzaktan hastaya operasyonel müdahalede bulundu.  Doktor, ameliyatı Şangay Uluslararası Tıp Merkezi’nde bulunan cihazlarla gerçekleştirdi.

Hasta vücudunda kesik açılmayan, anestezi gerektirmeyen bu ameliyat tekniğinin, iyileşme sürelerini önemli ölçüde kısaltacağı belirtildi. Ayrıca şu an için 30 km mesafeden yapılan ameliyatın, ilerleyen süreçte yüzlerce km öteden yapılabileceği de belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>