5G ile uzaktan ameliyat yapıldı

0

uzaktan ameliyat

Çin’de araştırmacılar, 5G ile uzaktan ameliyat yapmayı başardı. Bu çalışma, 5G teknolojisinin ameliyatlardaki potansiyelini de ortaya koydu.

Uzaktan ameliyat sadece 0.1 saniye gecikmeli yapıldı

Çin’de doktorlar, 5G bağlantılı bir cerrahi robotu uzaktan kontrol ederek ameliyat gerçekleştirdi. Doktorlar ameliyat sırasında test amacıyla bir hayvanın karaciğerini aldı. Sadece 0.1 saniyelik gecikme ile yapılan ameliyat, cerrahi robotların kullanım potansiyelini ortaya koyuyor.

Başarıyla gerçekleştirilen ameliyat, uzaktan kontrolle yapılan ilk ameliyatlardan biri olarak tarihe geçti. Araştırmacılar ayrıca gecikme süresinin kritik müdahaleler için bile iyi bir seviyede olduğunu belirtilebiliyor.

Elbette bu tip bir ameliyatın insanlar üzerinde test edilmesi için birçok aşamayı daha geçmesi gerekecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>