5G teknolojileri yeni nesil şehirlerin geleceğine yön verecek

0

Telekomünikasyon ve teknoloji alanında dünyanın önde gelen oyuncularını bir araya getiren 5G Dünya Kongresi (5G World Summit), bu yıl Londra’da düzenlendi. Kongreye Türk Telekom’u temsilen katılan Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca, gerçekleştirdiği ‘Türkiye’de Yeni Nesil Şehirler’ konulu sunumunda yeni nesil iletişim teknolojileri sayesinde araçların, evlerin, okulların, şirketlerin ve şehirlerin akıllandığı bir gelecek öngördüklerini söyledi.

Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen ve bölgede örnek teşkil eden yeni nesil şehir uygulamalarının detaylarını katılımcılarla paylaşan Akarca, trafikten sağlığa, kamu hizmetlerinden enerji tasarrufuna, entegre iletişim teknolojileri sunduklarını ve bu sayede şehirlerin, vatandaşlar için daha yaşanılabilir hale geldiğini vurguladı.

Türk Telekom olarak, Türkiye’nin doğusunda batısına en ücra noktalara bile ulaşan bir hizmet ağına sahip olduklarını vurgulayan Akarca, sözlerine şöyle devam etti:

“81 ilde, 34 bin kişiye ulaşan dev çalışan kadromuzla Türkiye’nin her köşesine hizmet götürüyoruz. Ülkemizin, şehrimizin, insanımızın ihtiyaçlarını çok iyi biliyoruz. Yeni nesil şehircilik anlayışımız ve yeni nesil şehir teknolojilerimiz sayesinde, her ilin ihtiyacına özel entegre çözümler sunuyoruz. Türk Telekom olarak başlattığımız Yeni Nesil Şehirlerle Dijital Devrim Hareketi çerçevesinde Türkiye’nin ilk entegre yeni nesil şehir projesini Karaman’da hayata geçirdik. Devamında Antalya’yı da yeni nesil şehir haline getirdik. Türk Telekom olarak geliştirdiğimiz akıllı uygulamaları kamu hizmetlerine ve şehir hayatına entegre ederek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Antalya ve Karaman’da kurgulanan yeni nesil şehirler sayesinde, akıllı sistemlerin yer aldığı lokasyonlarda elektrikte ve su kullanımında yüzde 30’a varan tasarruf sağladık.

Akarca, Antalya ve Karaman’da başlattıkları yeni nesil şehir projesinin sağladığı yeni olanakları ve benzersiz kaynak tasarrufunu Türkiye’nin 81 iline yayacaklarını belirtirken, Türkiye’nin dijital geleceği ve en iyi teknolojiye kavuşması için yatırım yapmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Fiber altyapının yeni nesil şehirlerin olmazsa olmazı olduğunu belirten Akarca, “Yeni nesil şehirlerin kullandığı data miktarı çok yüksek hızlara, geniş kapasiteye ve yaygın bir altyapıya ihtiyaç duyuyor. Bu hız ve kapasite ihtiyacı ancak şu an kullandığımız 4.5G ve devamında da 5G teknolojileriyle kesintisiz bir şekilde karşılanabilir. Bu teknolojilerde ise fiber bu işin olmazsa olmazı.” diye konuştu.

Rakamlarla Akıllı Şehir Çözümleri

Türk Telekom’un “Akıllı Sulama” çözümleri ile 83 Ömerli Barajı kadar daha su tasarrufu sağlanacak

Akıllı şehir hizmetleri kapsamında Karaman’da bugüne kadar 196 bin 215 kişi, sunulan kablosuz internet üzerinden 12 bin 500 GB’ı aşkın veri kullandı.

Antalya sahil şeridinde kablosuz internet kullanan 320 bin 569 kişinin toplam kablosuz veri kullanımı ise 18 bin 700 GB’ı geçti.

Türkiye’de her yıl sulama için yaklaşık 32 milyar metreküp su kullanılıyor. Akıllı sulamanın tüm Türkiye’ye yaygınlaşmasıyla yaklaşık 9 milyar metreküp su tasarrufu elde edilebiliyor. Bu Ömerli Baraj Gölü’nü 83 kez doldurmaya yetecek kadar su tasarrufu anlamına geliyor.

Antalya ve Karaman’da ise yeni nesil şehirler sayesinde sağlanan elektrik ve su tasarruf oranı yüzde 30’a ulaştı.

Kronik hastalık takip sistemi Karaman’da 212 kez, Antalya’da 221 kez kullanıldı.

Yeni nesil şehir çözümleri trafikte bekleme süresi yüzde 25 oranında kısalıyor.

Akıllı aydınlatma ile Türkiye’de her yıl 650 Milyon TL tasarruf potansiyeli var.

Akıllı ölçüm ile Türkiye genelinde yılda 2,75 milyar TL’lik elektrik tasarrufu sağlamak mümkün.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>