AB işlemci üretimi için 145 milyar euro ayırdı

0

AB işlemci üretimi

AB işlemci üretimi için gelecek planlaması yapabilmek amacıyla 145 milyar euro bütçe ayırdı. Ayrılan bütçe, 2nm üretim sürecinde kullanılacak.

AB işlemci üretimi için planlama yapıyor

İşlemci üretiminde 14nm’den 10nm’e geçen dönüşüm hız kesmiyor. Son olarak 6nm işlemciler için geliştirmeler devam ederken, gelecekte 2nm işlemcilerin de hayatımızda yer alması planlanıyor.

Avrupa Birliği işlemciler konusunda dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yeni bir planlama içinde yer alıyor. 6nm üretimi konusunda tasarım çalışmalarını yapan Avrupa İşlemci Girişimi (EPI) gelecekteki 2nm üretim sürecine de şimdiden hazırlık yapıyor.

Avrupa Birliği ise 2nm üretim sürecinde ihtiyaç duyulacak teknolojiler ve endüstriyel gereksinimler için 145 milyar euro bütçe ayırdığını açıkladı. Ayrılan bu bütçeyle, Avrupa Birliği’nin dışa bağımlılığının azalması hedefleniyor.

Bu planlamaya şu an için 17 ülke imza atmış durumda. İşlemci tasarımının ise 2-3 yıllık bir süre sonunda ortaya çıkması hedefleniyor. EPI, farklı sektörlerde kullanıma yönelik 6nm işlemci için çalışmalarına halen devam ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>