Techinside Google News
Techinside Google News

AB, Meta’ya çocukların güvenliği için soruşturma başlattı!

Avrupa Birliği (AB), Facebook ve Instagram'ın çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığını olumsuz etkilediği ve bağımlılığa yol açtığı gerekçesiyle Meta hakkında resmi soruşturma başlattı.
- Advertisement -

AB, Meta‘nın çocukların sağlığını olumsuz etkilediği iddiaları üzerine resmi bir soruşturma başlattı. Avrupa Birliği (AB) tarafından duyurulan bu soruşturma, Instagram ve Facebook‘un çocukların sağlığını negatif yönde etkilediği ve Meta‘nın yeterince çaba göstermediği endişelerini ele alıyor.

AB’nin açıklamasına göre, Meta‘nın Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamındaki kurallara uyup uymadığı değerlendirilecek. Soruşturma ayrıca, Facebook ve Instagram‘ın kullanıcı arayüzü ve algoritmalarının çocuklarda bağımlılık oluşturabileceği iddiasını da ele alacak.

Avrupa Komisyonu Üyesi Thierry Breton, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Meta‘nın, Facebook ve Instagram platformlarında genç Avrupalıların fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerindeki olumsuz etki risklerini azaltmak için DSA yükümlülüklerine yeterince uyduğuna ikna olmuş değiliz,” ifadelerine yer verdi.

Soruşturmanın bir sonraki aşamasında Komisyon, ek kanıtlar toplayacak. Şimdilik, soruşturmanın tamamlanacağı tarih belirtilmemiş olsa da, Komisyon’un Meta‘nın platformlarına geçici yaptırım kararları alma yetkisi bulunuyor.

Soruşturmanın sonucunda Meta‘nın DSA kurallarını ihlal ettiği tespit edilirse, şirkete küresel gelirinin %6’sına kadar para cezası verilebilir.

Bu gelişmeler, Meta‘nın çocukların dijital güvenliği konusundaki politikalarını yeniden değerlendirmesine yol açabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir