AB reklam yazılımları için harekete geçti

0

AB reklam yazılımları

AB reklam yazılımları için yeni isteklerde bulundu. Avrupa Birliği reklam yazılımlarının kaldırılabilir olmasını ve kişisel veriler için kullanılmamasını istedi.

AB reklam yazılımları için kararlı

Günümüzde akıllı telefonlarda kurulu olarak gelen uygulamaların birçoğu, üreticilerin reklam yapması amacıyla kullanılıyor. Bu uygulamalarla üreticiler kendilerinin veya ortaklarının reklamlarını yapabiliyor.

Kullanıcıların kaldırma imkanının bulunmadığı bu uygulamalar Avrupa Birliği’nin yeni hedefi arasında yer alıyor. Güney Kore ön yüklü olarak gelen uygulamaların kaldırılabilmesi için kullanıcılara imkan sunmuştu. Avrupa Birliği ise vatandaşlara Dijital Hizmet Kanunu ile benzer bir imkan tanımayı hedefliyor. Bu kanunun uygulanmasıyla birlikte kullanıcılar, telefonu aldıktan sonra reklam uygulamalarını kaldırabilecek.

Düzenlemeyle birlikte Apple ve Google gibi şirketler yalnızca reklam hizmetleri için veri toplayabilecekler. Böylelikle kendi ticari aktiviteleri için bu verileri kullanamayacaklar. Benzer şekilde ticari iş ortaklarından toplanan veriler de kendi çıkarları için kullanılamayacak.

Dijital Hizmet Kanunu yürürlüğe girerse, teknoloji devlerinin birçok iş süreci etkilenmiş olacak. Apple ve Google’ın bu konuda nasıl bir yol izleyeceği de şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>