AB şirketleri Microsoft’u şikayet etti

0

AB şirketleri Microsoft

Nexcloud öncülüğünde AB şirketleri Microsoft için şikayette bulundu. Microsoft’un OneDrive ve Teams hizmetleri, şikayetin ana nedeni oldu.

AB şirketleri Microsoft için şikayette bulundu

Avrupa Birliği (AB) yazılım ve bulut kuruluşları ve şirketlerinden oluşan bir koalisyonla birlikte Nextcloud, Microsoft’un agresif bir şekilde paketleyerek rekabet karşıtı davranışı hakkında Avrupa Komisyonu’na (EC) resmi olarak şikayette bulundu.

Şikayetin ana nedeni ise Microsoft’un OneDrive ve Teams gibi hizmetlerinde kullanıcıları kullanıma zorlaması gösteriliyor.

Nextcloud, tüketicileri kaydolmaya ve verilerini Microsoft’a teslim etmeye zorlayarak, Windows devinin tüketici seçimini sınırladığını ve rakip hizmetler sunan diğer şirketler için haksız bir engel oluşturduğunu iddia ediyor.

Özellikle Microsoft, AB pazar payını yüzde 66’ya yükseltirken, yerel sağlayıcıların pazar payı yüzde 26’dan yüzde 16’ya düştü. Microsoft bunu herhangi bir teknik avantaj veya satış avantajıyla değil, diğer hizmetlere göre kendi ürün ve hizmetlerini büyük ölçüde tercih ederek yaptı. AB rekabet yasalarına göre kendi kendini tercih etme kendi başına yasa dışı olmasa da bir şirket hakim pazar konumunu kötüye kullanırsa yasayı çiğneyebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>