AB ülkeleri 5G teknolojisine hazırlanıyor

0

AB ülkeleri 5G teknolojisine geçişte, rekabet ortamında ayakta kalabilmek için hızlı davranmak istiyor. 5G için özellikle siber güvenlik konusuna dikkat edileceği de belirtiliyor.

AB ülkeleri 5G için planlama yapıyor

Şimdiye de 5G teknolojisiyle, uzaktan ameliyattan haberleşmeye kadar birçok farklı alanda testler yapıldı. Beklenenden daha hızlı ilerleme kaydedilen 5G teknolojisi, artık rekabetçi ülkeler arasındaki ana konulardan biri haline geldi.

Avrupa Birliği ülkeler, teknoloji sektöründe diğer ülkelerle yarışabilmek için 5G’ye en hızlı geçiş yapan ülkeler arasında yer almak istiyor. Avrupa Birliği Komisyonu, 5G’nin yayılmahızı kadar siber güvenlik konusuna da dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

AB’nin bu konuda acele etmesi nedenleri arasında ise ABD ile Çin arasında yaşanan teknoloji savaşları da yer alıyor. 5G’nin Avrupa’nın teknolojik bağımsızlığı etkileyeceği belirtiliyor.

AB ülkeleri 5G teknolojisine geçişte, rekabet ortamında ayakta kalabilmek için hızlı davranmak istiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>