ABD Başkan adayları e-posta güvenliğini umursamıyor

0

LastPass güvenlik açığı

2016 yılında yapılan ABD Başkanlık seçimlerinde, başkan adayı Hillary Clinton’ın kampanya ekibinin e-postaları çalınmış ve yazışmaları bütün dünyaya yayınlanmıştı. Bu skandalın Hillary Clinton’a büyük oy kaybettirdiği de biliniyor.

Tüm istihbarat örgütleri başkan adaylarının peşinde

Yeni başkanlık seçimleri yaklaşırken, güvenlik kurumlarının ABD Başkan adayları konusunda yaptığı araştırmanın sonuçları ise şaşkınlık yarattı.

Buna güre başkan adaylarının sadece üçte biri e-posta güvenliği konusunda önlem almış durumda.  Diğer adayalr ise e-posta servislerini hala güvensiz şekilde kullanıyorlar.

ABD’yi yönetecek ve dolayısıyla dünyadaki siyasi, askeri ve ekonomik gelişmelerde kritik rol sahibi olacak bir insanın veri güvenliği konusunda umarsız olması büyük endişe yaratıyor. FBI’a göre, mevcut ABD Başkanı Donald Trump da bu tür bir dikkatsizlik sonucunda Rus istihbaratının eline düşmüş durumda ve sırlarının açığa çıkmaması için Rusya’nın direktifleri doğrultusunda karar alıyor olabilir.

Bu iddia eski FBI başkanı ile Trump’ın büyük bir çatışma yaşasmına neden olmuştu. Aynı iddia ile şimdi ABD’de başkanın görevinden alınması için önemli bir kampanya da yürütülüyor. Eski başkan Obama da görevinden ayrılmadan önce, Trump’ın başkan seçilmesine Rusların destek olup olmadığına dair bir soruşturma açtırmış ve soruşturma sonucunda Rusların desteği olduğu vurgulanmıştı.

Ancak bunun siyasi bir karalama olmadığını ispatlamak mümkün olmadığından Trump’ın göreve gelmesine engel olamamışlardı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>