Techinside Google News
Techinside Google News

ABD başkanı Biden, kişisel veriler için baskı uygulama emri verdi!

ABD başkanı Joe Biden, Amerikan Başsavcısı'na "Amerikalıların kişisel verilerinin endişe verici ülkelere büyük ölçekli aktarımını önleme" yetkisi veren bir idari emir yayınladı. ABD Adalet Bakanlığı'na göre bu ülkeler arasında Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore yer alabilir.

Beyaz Saray, ABD ölçeğinde her zamankinden daha fazla kişisel veri (kişisel sağlık ve finansal veriler gibi verileri içeren veriler) toplayan veri komisyoncularını hedef aldığını söylüyor. Ölçek şaşırtıcı olabilir: Tüketici Raporları araştırmasından yakın zamanda alınan aşırı bir örnekte, 48.000 şirket tek bir kullanıcıya Facebook verileri göndermişti.

Karar uyarınca birçok departmanın yeni korumalar uygulamaya koyması gerekecek. Beyaz Saray, Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) ilgili ülkelerin kişisel verileri istismar etmesini önlemek için kurallar oluşturması gerekeceğini yazıyor, ancak Adalet Bakanlığı’nın bunu hangi yolla başaracağı belli değil. Veriler genomik, biyometri, kişisel sağlık, finans ve “belirli kişisel tanımlayıcı türlerle” ilgili verileri içerecektir. Adalet Bakanlığı’nın ayrıca “yatırım, satıcı ve istihdam ilişkileri” yoluyla toplanan verilerle ilgili yeni güvenlik standartlarını belirlemek için İç Güvenlik Bakanlığı ile birlikte çalışması gerekecek.

- Advertisement -

Biden ayrıca Sağlık ve İnsani Hizmetler, Savunma ve Gaziler İşleri Departmanlarına Amerikalıların sağlık verilerinin federal hibeler gibi başka yollarla aktarılmamasını sağlama emri verdi.

Son olarak, ABD Telekomünikasyon Hizmetleri Sektöründe Yabancı Katılımı Değerlendirme Komitesi’nin denizaltı kablo lisanslarını incelerken kişisel veri tehditlerini dikkate alması gerekecektir. Başkanın bu yıl şimdiye kadar verdiği üçüncü emir olacak olan emir henüz Federal Kayıt‘ta yayınlanmadı.

Beyaz Saray’ın duyurusunda açıklanan düzen, sınırları çok az olan ABD’deki kişisel veri pazarının genel sorununu ele alıyor gibi görünmüyor. Bu, yakın zamanda iki komisyoncunun tüketicileri tehlikeye atabilecek kesin konum verilerini satmasını yasaklayan FTC gibi kurumların duruma göre düzenleme yapmasına neden oluyor.

Tek endişemiz yabancı aktörler değil. Uzun yıllardır dijital mahremiyet konusunda davul çalan ABD’li senatör Ron Wyden (D-OR), NSA’yı veri komisyoncularından konum bilgisi satın almayı durdurmaya çağırdığında bu yasaklardan birine değindi. 

ABD ulusal istihbarat direktörü, ABD istihbarat teşkilatlarının kendilerinden satın aldığı bilgilerin “yalnızca hedefli (ve önceden belirlenmiş) toplama yoluyla” elde edilebilecek kadar ayrıntılı olduğunu söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir