ABD Çinli SMIC’e ambargo uygulayacak

0

ABD, Çin’in en önemli işlemci üreticisi firmalarından SMIC’i, Çin askeri kurumlarıyla iş birliği yaptığı gerekçesiyle, ambargo listesine aldı.

Bu şirketleri askeri şirketler mi?

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan hamle sonrasında SMIC artık ABD’nin askeri düşmanları listesine girmiş oldu ve SMIC ile çalışacak ABD’li şirketlerin ABD yönetiminden özel izin alması gerekecek.

ABD Savunma Bakanlığı’na göre, SMIC gibi sivil şirketler, Çin yönetimi tarafından Çin ordusunu modernize etmek amacıyla askeri olarak kullanılıyor. Dolayısıyla şirket sivil görünebilir ama askeri amaçla çalıştığı vurgulanıyor.

Elbette ABD’nin bu bahaneyi, ABD şirketlerine karşı rekabet oluşturan Çin’li şirketlere zarar vermek için kullandığı da biliniyor. Yani, ortalık yine karışacak. ABD daha önce bunu Huawei ve ZTE dahil, Apple’ı sıkıştıran güçlü Çinli rakiplere de yapmıştı.

 

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>