ABD halkı şirket casusluğundan korkuyor

0

Amerikan Hükümeti ve teknoloji şirketleri gizlilik savunucularının kızgınlıklarını arttırıyor. Öte yandan ABD meclisinin Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) veri toplamasını engellemek için bir şey yapmamasına rağmen halkın tepkisini daha çok özel şirketler alıyor. Daha bu hafta içinde, Bing aramaları sonuçlarını geliştirmek için konum bilgisini almasına rağmen, Apple yeni Spotlight’ın kullanıcıları takip etmediği konusundaki endişeleri yatıştırmak zorunda kaldı.

Gerçekten de yapılan yeni bir araştırmaya göre Amerikalılar casusluk yapan şirketlerden casusluk yapan devlete göre daha çok korkuyorlar (ancak aralarındaki fark çok az). Toplamda Amerikalıların yüzde 82’si şirketlerden korkarken, yüzde 74’ü devletten korkuyor.

graphic

Veriler Chapman University’nin ‘Amerikalıları korkutan her şey’ anketinde ortaya çıktı. İnternet korkularının yanı sıra Amerikalıların yüzde 65’i aynı zamanda topluluk önünde konuşmaktan da korkuyor – bu da daha fazla Amerikalının topluluk önünde konuşmaktan ziyade internet gizliliğinden çekindiği anlamına geliyor.

Konuyla alakasız ancak ilginç bir bilgi olarak: Amerikalıların yüzde 20’si bir şekilde palyaçolardan korkuyor.

Araştırmanın detayına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>