ABD, Huawei kararını gevşetti

0

Huawei Türkiye

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye geçici yetki belgesi verdi

Dünkü haberimizde ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının teknolojiye de sıçradığını yazmış ve Google’ın Huawei ile işbirliğini sonlandırdığını belirtmiştik. Haberde   Huawei’nin genel kullanıma kullanıma açık lisanslı ürünleri dışında hiçbir Google yazılım ve donanıma erişim hakkı bulunmayacağı ifade ediliyordu. Bu karara göre, Huawei akıllı telefon sahipleri Google’ın Gmail, YouTube veya Chrome gibi yazılımlarının yeni sürümlerine erişemeyecek.

Huawei’ye 90 günlük geçici lisans

ABD Ticaret Bakanlığı bu kararı gevşetti ve 90 gün boyunca Huawei’ye uygulanacak kararı erteledi. Bakanlık bu amaçla Huawei’ye üç aylık süreyle Geçici Genel Lisans adı verilen belge düzenlendiğini bildirdi. Huawei bu belgeyle mevcut faaliyetlerini üç ay süreyle devam edebilecek. Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, “Genel Geçici Lisans, kritik hizmetlerde Huawei cihazlarını kullanan ABD’li ve yabancı telekomünikasyon operatörlerin bu süre içinde gerekli düzenlemeleri yapmaları için bir süre tanıyor” ifadesini kullanıyor.  

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>