Ticaret savaşı teknolojiye sıçradı: Huawei’ye Google darbesi

0

Huawei Türkiye

Geçen hafta yayımlanan başkanlık kararnamesinin sonuçları teknolojiye de yansıdı ve Google, Huawei ile işbirliğini askıya aldığını bildirdi

Google, Huawei ile olan işbirliğini sonlandırdığını açıkladı. Reuters’da yayımlanan haberde, Huawei’nin genel kullanıma kullanıma açık lisanslı ürünleri dışında hiçbir Google yazılım ve donanıma erişim hakkı bulunmayacağı ifade edildi. Bu karara göre, Huawei akıllı telefon sahipleri Google’ın Gmail, YouTube veya Chrome gibi yazılımlarının yeni sürümlerine erişemeyecek.

Bu kararın ardında ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta imzaladığı kararnamenin olduğu ifade ediliyor. Bu kararname, ABD’li şirketlerin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklıyor. Başkanlık kararnamesinde herhangi bir ülke veya şirket ismi verilmiyor. Buna karşılık  ABD’li yetkililer daha önce Huawei’yi bir ‘tehdit’ olarak nitelemiş, müttefik ülkelere ise yeni nesil 5G ağlarda Huawei’yi kullanmamaları yönünde telkinde bulunmuştu. 

Google ve Huawei’nin görüşleri

Reuters’da yer alan haberde, Google’ın görüşlerine de yer veriliyor. Google sözcüsü, kendilerine iletilen kararlar uyacaklarını belirtiyor. Konuya ilişkin Huawei de bir açıklama yaptı  ve Huawei, Android’in dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli katkılarda bulunduğu ifade edildi. “Android’in en önemli küresel iş ortaklarından biri olarak hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan bir ekosistem geliştirmek için açık kaynaklı platformlarıyla yakın bir şekilde çalışmaktadır” denilen açıklamada, “Huawei, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm Huawei ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecektir. Dünya çapında tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla güvenli ve sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya devam edeceğiz” değerlendirmesi yapıldı. Diğer bir açıklama ise Android tarafından geldi. Android, Twitter hesabındaki açıklamada, “ABD hükümetinin son eylemlerine uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak Huawei kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin tüm taleplerine uymakla birlikte, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut cihazlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği gibi hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz” ifadelerine yer verildi.

Android işletim sistemine sahip 2,5 milyar cihaz var

Google’ın bu kararının Çin’deki Huawei telefonları etkilemeyeceğini aktaralım. Zira, Çin’de Google ve Google’ın diğer bütün uygulamaları yasaklı konumda bulunuyor. Ülkede Google’ın sunduğu hizmetlere alternatifler bulunuyor. Bunlar arasında Baidu ve Tencent’i sayabiliriz. Öte yandan, Reuters’daki haberde Android işletim sistemine sahip 2,5 milyar cihaz bulunduğu bilgisi de paylaşılıyor.  Diğer bir veri ise Huawei’nin 2018 4Ç akıllı telefon satışlarına dair. IDC rakamlarına göre,  firma geçen yıl 206 milyon akıllı telefon sattı. Yine IDC’nin 2019 1Ç verisi, Huawei’nin yüzde 19’luk pazar payı ile dünyada ikinci sırada olduğunu ortaya koyuyor.

 

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>