ABD istihbaratı Orta Doğu bankalarına mı sızdı?

0

ABD isithbarat örgütlerinin kirli çamaşırlarını ortaya seren belgeler yayınlayan hacker grubu Shadow Brokers, CIA’nin her türlü teknolojik cihaza sızmak için kullandığı trojanlara dair bilgileri açıkladıktan sonra şimdi de Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın Orta Doğu ülkelerindeki bankalara sızmak için kullandığı hack yöntemini açıkladı.

Hacker grubuna göre NSA, uluslararası para transferi protokolü Swift’teki bir açığı kullanarak, Orta Doğu’daki bankaların sistemlerine sızmayı başardı.

NSA’nın bankalardan para çalmadığı ama tüm para hareketlerini izleyerek bölgedeki iş adamlarını ve terör bağlantılarını kontrol ettiği öne sürüldü.

Ancak Swift üzerindeki bu açığın ortaya çıkmasının, global finans sistemi üzerinde yıkıcı etkisinin olacağının da altını çiziliyor. Swift’te arka kapının bulunduğunun tespit edilmesi ve NSA’nın bu açık hakkında finans sistemini bilgilendirmemesi nedeniyle sayısız banka ve finans kurumunun Swift kullanmayı bırakacağını, bunun da uluslararası para transferlerinde büyük sorunlar çıkaracağı vurgulanıyor. 

Swift, sistemde bir açık bulunduğuna dair bankaları Mart 2016’da uyarmış ancak henüz soruna bir çözüm bulunamamıştı. Bu açığın şimdi ABD tarafından kullanıldığının ortaya çıkmasıyla, finans dünyasında önemli bir krizin çıkması bekleniyor.