ABD – Kuzey Kore savaşı sanal dünyada başladı

1

ABD ve Kuzey Kore arasında, Trump’ın açıklamalarıyla giderek gerilen ve savaş vurgusu yapılan ilişkilerde, ilk cephe sanal dünyada açılmış olabilir.

ABD hükumeti yaptığı basın açıklamasıyla, 2009 yılından beri ABD’ye karşı sistematik olarak gerçekleştirilen siber saldırıların Kuzey Kore tarafından organize edildiğini vurguladı. Böylece Kuzey Kore’yi ABD’ye saldıran bir düşman olarak resmen ilan etmiş olan ABD sözcüsü, Kuzey Kore’nin önümüzdeki dönemde de ağır saldırılar gerçekleştirmesini beklediklerinin altını çizdi.

Gizli Kobra yeniden saldıracak

ABD’nin iç güvenlik kurumları Department of Homeland Security ve FBI tarafından ortak hazırlanan açıklamada, Kuzey Kore’nin “Hidden Cobra” (Gizli Kobra) olarak isimlendirilen bir siber saldırı ordusu kurduğu ve bu ordunun 2009 yılından bu yana, medya, havacılık endüstrisi, finans kurumları ve kritik kamu kurumları ile enerji alt yapısı gibi hedeflere saldırılar düzenlediği vurgulandı.

Ayrıca Kuzey Kore’nin, Sony’nin ABD’de kurduğu sinema şirketi Sony Entertainment’in henüz yayınlanmamış filmlerini çaldığı ve şirketi yüzlerce milyon dolar zarara soktuğu, tarihin en büyük ve en kapsamlı hacking olayı olarak tanımlanan saldırıyı gerçekleştiren hacker grubunu da sponse ettiği düşünülüyor. 

Kuzey Kore’nin yeni nükleer misil denemeleri yapmaya başlamasıyla ABD ve Kuzey Kore arasında savaşın sınırına gelinen tansiyonun artması nedeniyle ABD’ye yeniden büyük saldırılar gerçekleştirilmesini beklediklerini hatırlatan Department of Homeland Security ve FBI, tüm özel ve kamu kurumlarını, dijital güvenlik açıklarını kapatmaları ve saldırılara karşı tetikte olmaları konusunda uyardı.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>