ABD mahkemesi Bitcoin’i tanıdı

0

ABD mahkemesi Bitcoin

ABD’de görülen bir davada, Bitcoin ile ilgili yaşanan gelişme dikkat çekti. ABD mahkemesi Bitcoin’i para birimi olarak tanıdı.

ABD mahkemesi Bitcoin’i para olarak tanımladı

Kripto paralar çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya devam etse de bir yandan kripto paralara karşı çıkanlarla mücadele etmek zorunda kalınıyor. Hatta son olarka Rusya hükümeti, bitcoin gibi kripto para birimlerinin ülkede kullanımını yasakladığını duyurmuştu.

Ancak ABD’de federal mahkeme tarafından verilen karar, gelecek için umut vadediyor. ABD federal mahkemesinin verdiği kararda bitcoin, para olarak tanımladı. Bitcoin ticaret platformunda operatör olarak görev yapan Larry Dean’in görülen davasında, ticari olmayan para iletmek ve para aklamak suçları iddia ediliyordu.

Ancak mahkemenin baş hakemi Howell’ın yazdığı açıklamada, paranın genel olarak bir takas, ödeme veya değer deposu anlamına geldiği vurgulandı. Bununla birlikte Bitcoin’in para olduğu belirtildi.

Daha önce ABD’de görülen birkaç davada daha mahkeme heyeti Bitcoin’i para olarak belirtmişti.  Bitcoin’in mahkemede para birimi olarak tanımlanması ve yasal bir statü kazanması, kripto para sektörünün geleceği açısından da büyük bir öneme sahip. Kripto paralara yönelik bazı engelleme ve yasak çalışmalarına rağmen bu tip yasal adımlar, sektörün geleceği için umut kaynağı oluyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>