ABD ordusu otonom araç testlerine başladı

0

Otonom araçlar konusunda birbiriyle yarışan otomobil üreticilerine bu kez ABD ordusu da katıldı. Michigan’da ordunun tank teknolojileri geliştirdiği araştırma merkezin yakın olan Interstate 69 kara yolu üzerindeki 30 kilometrelik rota üzerinde gerçekleştirilen test sürüşünde ABD ordusu ağır donanımlı otonom kamyonların yeteneklerini test ediyor.

Ordunun kullandığı teknolojide, kısa menzilli radyo dalgaları kullanılıyor, bu sayede araçların birbirleriyle iletişim kurarak, aynı hız ve çizgide, konvoy halinde hareket edebilmeleri de sağlanıyor.

ABD ordusu bu sistemi çok uzun zamandır geliştirmek için çalışırken ilk kez testte başladı. Michigan’da daha önce akıllı otomobiller için otoyollara kurulmuş alt yapı bulunduğundan ordunun test amacıyla bu bölgeyi seçmesinde etkili oldu. Toyota da ABD’de geliştirdiği akıllı otomobil teknolojilerini, Michigan otoyollarında test ediyor. Michigan valiliği de eyalette akıllı otomobil testlerine sıcak bakıyor ve araçların trafiğe çıkması için gerekli izinler konusunda kolaylık sağlıyor.

Ordu, özellikle konvoy halindeki taşıma görevleri için otonom sürüş teknolojilerine ihtiyaç duyuyor. Hem ABD içinde hem de ordunun görev yaptığı ülkelerde çok sayıda konvoy görevi için sayısız personel barındırmak zorunda olan ABD ordusu, otonom teknolojiler sayesinde, özellikle ABD içinde lojistik ikmallerinin çok daha hızlı ve düşük maliyetli gerçekleşmesini umuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>