ABD vatandaşların konum bilgilerini satın aldı

0

ABD konum bilgileri

ABD vatandaşların konum bilgilerini satın aldığı iddialarını cevapladı. Yapılan açıklamada The Defense Intelligence Agency, iddiaları doğruladı.

ABD vatandaşların konum bilgilerini kullandı

WhatsApp ile kişisel verilerin gizliliğin daha sık konuşulduğu bugünlerde, ABD’de yeni iddialar gündeme geldi. ABD’nin, vatandaşların konum bilgilerini satın aldığı ortaya atıldı.

ABD’de savunma istihbaratı The Defense Intelligence Agency tarafından yapılan açıklamada bu iddialar doğrulandı. Vatandaşların izlendiği, hatta ücret karşılığı konum verilerinin satın alındığı belirtildi. Vatandaşların cep telefonları aracılığıyla toplandığı belirtilen konum bilgilerine, veri brokerları aracılığıyla ulaşıldığı vurgulanıyor. Ayrıca ABD dışında yaşayan ABD vatandaşlarının da konum bilgileri toplandı.

Bu veri toplama işleminin ise özel yetkilendirme sonrasında yapıldığı belirtiliyor. Ancak ABD’de anayasaya göre kişisel verileri toplamak için özel yetkilendirme yeterli değil bunun dışında ek izinlerinde çıkarılması gerekiyor. American Civil Liberties Union’ın yaptığı açıklamada ise insanların temel gizlilik haklarının çiğnendiği vurgulandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>