ABD, Venezuela’dan kripto para alanları tutuklayacak mı?

0

Venezualla’da sosyalistlerin seçimi kazanmasının ve ABD şirketlerini ülkeden çıkarıp petrol ve maden yataklarının gelirlerini halka dağıtmaya başlamalarının ardından seneler geçti ama ABD Venezuella’da yaşadığı yenilgiyi unutamıyor.

Ambargoyu delecek kripto para

Venzeuella’ya karşı ağır bir ambargo uygulayan ABD şimdi ülkenin devlet başkanı tarafından bizzat açıklanan kripto para planlarına karşı da savaş açtı.

ABD ambargosunu delmek için ülkenin petrol kaynaklarına dayalı bir kripto para birimi geliştireceklerini açıklayan Venezuella devlet başkanı bu planına dünyadan yoğun ilgi görmüştü. Ancak ABD hükumeti bu ilgiden hiç memmun değil. ABD maliyesi, Venezuella’nın petrole dayalı kripto parasını satın alacak herkesi, “bunun ağır sonuçları” olur ifadesiyle uyardı. 

Maliye özellikle ABD vatandaşlarını bu kripto parayı satın almanın suç olduğu yönünde açıkça uyardı ama sadece ABD vatandaşları değil, herkes risk altında kabul edilebilir.

Daha önce ABD’nin İran’a karşı ambargosunu delmekle suçlanan Rıza Zarrab ve Hakan Atilla’nın ABD’ye girer girmez tutuklanması nedeniyle bu kez de Venezuella kripto parasını satın alanların ABD ambargosunu delmek suçlamasıyla ABD’de tutuklanması riski bulunuyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>