ABD, ZTE’yi batırdı

0

Çin’in önemli elektronik üreticisi ZTE, iflas ettiğini ve kapanacağını duyurdu.

Casusluk suçlaması

ABD hükumetinin bazı Çin’li elektronik üreticilerinin ürünlerinin casusluk amacıyla kullanıldığını açıklaması ve ABD kamu kurumlarında kullanılmasını yasaklamasına yönelik kararından sonra en büyük ihracat pazarı olan ABD’de çok ağır yara olan ZTE, faaliyetlerini artık sürdüremeyeceğini açıkladı ve kapanacağını duyurdu.

ZTE’nin ABD’de aldığı darbenin ardından tüm dünyada prestij kaybına uğraması da yaşanan gelişmede önemli oldu. Firma, halihazırda online mağazasını da kapatarak satışlarını resmen durdurdu. 

Öte yandan firma henüz pes etmiş de değil, kasasında hala yeterli nakdinin olduğunu ve bir süre daha ABD hükumetiyle görüşerek pazarlık yapacağını olumlu sonuç alınırsa piyasaya geri dönebileceğinin de altını çizdi. Ancak Trump yönetimi ZTE cihazlarının ABD kamu kurumlarını ve ordu birimlerini dinlediğini, elde ettiği verileri Çin istihbaratına verdiği konusunda kararlı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>