ABD’de bir kuşağın sonu

0

Dünyada sayılarla konuşmayı en çok seven ülke kuşkusuz ABD. Hemen her konuda bir araştırma yapılan ülke, istatistik konusunda sınırları zorlamaktan kaçınmıyor. İşte ülkenin en büyük araştırma kurumlarından biri olan Pew Research’ün güncellediği araştırması da bu sınırları zorlama sınıfına giriyor. Ancak ele alınan konunun ne kadar ‘niş’ olduğuyla değil, çok daha basit bir kavramla; yaş grupları ve kuşaklarla…
Pew Research analistlerinden Richard Fry tarafından kaleme alınan bir makaledeki verilere göre ABD’de milenyum kuşağındakilerin yani 18-34 yaş aralığındakilerin sayısı Baby Boomers olarak tanımlanan, 2. Dünya Savaşı sonrası doğanları geçmiş durumda. Bu kuşak bugünün 51-69 yaş aralığındakileri temsil ediyor.
ABD’nin Nüfus İdaresi’nin verilerini baz alan araştırmaya göre 2015 sonu itibariyle ülkede 75.4 milyon milenyum kuşağı üyesi, 74.9 milyon da Baby Boomers üyesi bulunuyor.
Burada dikkat çekici bir nokta da kuşakların kapsadığı yılların sayısı. Boomer’lar 1946 – 1964 arasındaki 19 yıllık dönemde dünyaya gözlerini açmışken, X jenerasyonu olarak adlandırılan kesim 1965 – 1980 arasındaki 15 yılda, milenyum kuşağı ise 1981 – 1997 arasındaki 16 yılda doğanları işaret ediyor.
Milenyum kuşağı üyelerinin 2036’da 81.1 milyona ulaşması bekleniyor. 2050 için öngörülen sayı ise 79.2 milyon.
FT_16_04.25_generationsBirths
Kuşaklar neden önemli?
Fry’ın yazısında bahsetmediği, kuşakların neden önemli olduğu konusuna gelirsek. Tarih boyunca çağların değişiminde İstanbul’un fethi ya da Fransız Devrimi gibi olaylar milat kabul edilmişti. Keza Baby Boomer’lar 2.Dünya Savaşı’ndan dönen askerlerin de etkisiyle yeni doğan bebek sayısındaki artışı simgeliyordu. Bugünün kuşaklarında ise dönüşüm büyük ölçüde yaşadıkları sosyal ortam ve teknolojiden ne kadar faydalandıkları üzerine şekillenmiş durumda.
İşte bu durum, beraberinde pazarlamacılar arasında hangi kuşağa nasıl hitap etsek sorusunun yaygınlaşmasına neden oluyordu. X jenerasyonu 70’lerdeki petrol krizine ve dönem dönem savaşlara denk geldiği için temkinli bir karaktere sahipken milenyum kuşağı tam anlamıyla pazarlamacılar için pembe bir tablo sunuyor. Milenyum ya da diğer adıyla Y kuşağının internet ve online alışverişe oldukça yakın olması, dijital pazarlamanın ya içinde ya da hemen kıyısında bulunması nedeniyle bu kuşaktakiler pazarlamacıların gözbebeği konumunda.
1998 sonrasını temsil eden son kuşak henüz iş dünyasına atılıp tüketim konusunda rol üstlenmiş değil. Baby Boomer’lar ise ya kendilerine özel ürünler talep ediyor ya da alışveriş konusunda hevesli davranmıyor. Sayının azalması ise onları odak noktasından çıkartarak pazarlamacıların diğer kuşaklara daha fazla eğilmesini sağlayacak. Elbette bu durumu ülke bazında tek tek ele almak gerekiyor.
Hem bu sebepler hem de Pew Research’ün araştırmasındaki Y kuşağı uzun yıllar var olacak öngörüsü kuşkusuz pazarlamacıların ekmeğine yağ sürmüş durumda. Zaten bildikleri müşteri kitlesine ulaşmak için ciddi bir dönüşüm geçirmeleri gerekmeyecek. Ta ki, hala doğmaya devam eden kuşaktakilerin sayısı onları geçene kadar…
* Bu yazı bir X kuşağı üyesi tarafından kaleme alınmıştır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>