ABD’de E-BIKE Yasası görüşülüyor

0

E-BIKE Yasası

ABD’de E-BIKE Yasası ile elektrikli bisikletlerin daha ulaşılabilir olması hedefleniyor. Bu yasayla karbom emisyonlarının da azaltılması amaçlanıyor.

E-BIKE Yasası için görüşmeler sürüyor

Ed Markey (D-MA) ve Brian Schatz (D-HI) tarafından yeni bir elektrikli bisiklet satın almaları karşılığında Amerikalılara iade edilebilir vergi indirimi sağlayacak bir yasa tasarısı Senato’ya sunuldu. Tasarı, Çevre için Elektrikli Bisiklet Teşvik Teşvik veya kısaca E-BIKE Yasası olarak adlandırılıyor. Bu yılın başlarında Temsilciler Meclisi’nde tanıtılan yasa tasarısının tamamlayıcısı olarak nitelendiriliyor.

E-bisikletler normal bisikletlerden daha pahalı ve daha üst düzey modellerin bazıları için tipik olarak 1.000 ila 8.000 maliyete sahip. Ancak bu bisikletler şehiriçi ulaşımda araçların yerini alma potansiyeline de sahip. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, araba yolculuklarının yüzde 15’inin e-bisikletle yapılması durumunda karbon emisyonlarının yüzde 12 oranında düşeceğini tespit etti.

Daha fazla insanın daha yeşil ulaşım biçimlerine geçmesini hedefleyen yasa tasarısı, ülke genelinde elektrikli bisikletlere ulaşmayı kolaylaştıracak potansiyele sahip. Schatz ve Markey’in mevzuatı, Amerikalılara yeni bir e-bisikletin satın alma fiyatının yüzde 30’u değerinde iade edilebilir bir vergi kredisi sunacak ve üst sınırı 1.500 dolar olacak. Ayrıca 750W ve altı bisikletler için bu geçerli olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>