ABD’de otonom sürüş için yeni yönetmelik yayınlanacak

0

Otonom sürüş teknolojileri geliştiren şirketlerin ağır baskısı sonrasında, Trump yönetiminin otonom sürüş yönetmeliğinde değişikliğe gittiği ve yeni yönetmeliği önümüzdeki hafta duyuracağı ortaya çıktı.

Otonom araçları trafiğe çıkarmada önemli zorluklar yaratan eski yönetmelikteki bazı engelleri kaldırması beklenen yeni yönetmelik sayesinde teknoloji ve otomobil şirketleri araçlarını daha kolay test ederek teknolojiyi daha hızlı ve verimli şekilde geliştirebilecekler.

ABD Ulaştırma Bakanı Elaine Chao’nun medyaya açıklaması beklenen yeni yönetmeliğin, otonom araçlar için çok önemli kararlar içereceği düşünülüyor. Michigan’da, otonom araçların testi için kurulan bir kasabada gerçekleştirilecek olan duyuru ile ABD yollarında belli kriterleri yerine getiren sürücüsüz otomobillerin, direksiyon başında sürücü bulunmaksızın yol alabilmesine izin verileceği düşünülüyor. Böylece dünya tarihinde ilk kez, gerçek trafik içinde, içinde hiçbir insan bulunmayan otomobiller görmeye başlayabileceğiz.

Ancak Ulaştırma Bakanlığı henüz yönetmeliğin detayları hakkında bilgi vermiyor ve tüm beklentiler tahminlerden oluşuyor. Yine de Ulaştırma Bakanı’nın yönetmeliği bizzat açıklayacak olması, çok önemli ve devrimsel bir kararın alınmış olduğunu düşündürtüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>