Techinside Google News
Techinside Google News

ABD’de tüketicilerin beyin dalgalarını koruyan ilk yasa imzalandı

ABD’de Colorado Valisi ,bir kişinin beyin dalgalarında bulunan verileri korumayı amaçlayan ve ABD'de kabul edilen ilk yasal önlemi imzaladı

İmzalanan yasal düzenlemenin sponsorları, nöroteknolojideki hızlı ilerlemelerin zihinsel verilerin taranmasını, analiz edilmesini ve satılmasını giderek daha mümkün ve karlı hale getirmesi nedeniyle bunun gerekli olduğunu söylediler.

Yasanın sponsorlarından Eyalet Temsilcisi Cathy Kipp yaptığı açıklamada nöroteknoloji alanındaki ilerlemelerin pek çok insanın hayatını iyileştirmek için büyük umut vaat ettiğini belirtirken, “Colorada sakinlerine ait kişisel verilerin, vatandşların rızaları olmadan kullanılmasını önlemek için net bir çerçeve sunmalı ve bu yeni teknolojilerin gelişmesine izin vermeliyiz” dedi.

- Advertisement -

Tasarının sponsorlarından bir diğeri olan eyalet senatörü Kevin Priola, nöroteknolojinin “artık tıbbi veya araştırma ortamlarıyla sınırlı olmadığını” ve tüketici ürünleri söz konusu olduğunda, endüstrinin “şu anda düzenleme, veri koruma standartları veya eşdeğer etik kısıtlamalar olmadan çalışabildiğini” söyledi.

Nöroteknolojinin etik gelişimini teşvik eden ve kâr amacı gütmeyen Neurorights Vakfı, Colorado’nun desteklediği yasa tasarısının ABD’de türünün ilk örneği olduğunu söyledi. Vakıf ayıca nöroteknoloji endüstrisinin veri gizliliği korumalarını değerlendiren bir rapor yayınlamış ve bu korumaların genellikle zayıf olduğunu ya da hiç bulunmadığını belirtmişti.

Colorado yasası, klinik ortamda kullanılan nöroteknolojilerin zaten tıbbi gizlilik yasaları kapsamında olduğunu, bu nedenle yeni önlemin hastane dışında mevcut olan tüketici ürünlerini hedeflediğini belirtiyor.

Beyin-bilgisayar arayüzü çalışmaları sürüyor

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta Platforms’un yanı sıra Elon Musk’ın Neuralink’i de dahil olmak üzere büyük teknoloji firmaları, beyin aktivitesini tespit edebilecek ve ardından potansiyel olarak ticari kullanıma sunabilecek teknolojiler geliştiriyor. Reklamları daha iyi hedeflemek, insanların ruh hallerinden faydalanmak, daha fazla ürün satmak ya da kaybedilen beyin fonksiyonlarını yeniden oluşturmak için beyin verilerinin çıkarılması sonsuz bir potansiyele sahip.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi geçtiğimiz yıl, daha önce hayvanlar üzerinde test edilen Neuralink’in beyin implantları için insan çalışmalarını onayladı. Neuralink firması da geçtiğimiz ay ilk insanlı deneyini gerçekleştirmiş ve sonuçlarıyla ilgili bilgiler paylaşmıştı. Ayrıca Austin’deki Texas Üniversitesi’nden araştırmacılar beyin-bilgisayar arayüzü çalışmalarına makine öğrenme süreci eklemeyi başardılar.

Bu ayın başlarında Neuralink’in rakibi Synchron’un şirketin cihazına ticari onay almak için gerekli olan büyük ölçekli bir klinik deney için hasta toplamaya hazırlandığını söylemişti.

Dünyanın başka yerlerinde başka hükümetler de nöroteknolojik ürünler söz konusu olduğunda tüketici korumalarını arttırmak için çalışıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir