Techinside Google News
Techinside Google News

ABD’li Milletvekilleri Elon Musk için soruşturma çağrısında bulundu!

Federal düzenleyiciler, Elon Musk tarafından başlatılan beyin çipi girişimi Neuralink'teki yatırımcıları, implantları cerrahi olarak takılan en az bir düzine hayvanın korkunç ölümleriyle ilgili ayrıntıları atlayarak aldatıp aldatmadığını araştırmaya zorlanıyor.

Ele geçirilen bir mektuba göre ABD Temsilciler Meclisi’nin dört üyesi bugün, Elon Musk tarafından Eylül ayında Kaliforniya’daki bir primat merkezinde 2018 ile 2020 yılları arasında yaptırılan deneylerin konusu olan 12 makak maymununun ölümüyle ilgili yanlış beyanlarda bulunduğunu iddia etti.

Yasa koyucular, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’i, Musk’ın Neuralink’in testlerinin ölümcül yönlerini göz ardı ederek menkul kıymetler dolandırıcılığı yapıp yapmadığına ilişkin bir soruşturma başlatmaya çağırdılar; iddia ettiklerine göre bu, tasarlanmış bir SEC kuralının potansiyel ihlali.

- Advertisement -

Elon Musk, eylül ayında X’teki (eski adıyla Twitter) bir gönderide, “Neuralink implantı sonucu” hiçbir hayvan test deneğinin ölmediğini, şirketin “sağlıklı maymunlara yönelik riski en aza indirmeye” çalıştığını ve yalnızca “zaten ölüme yakın” olanları seçtiğini ekledi.

Milletvekilleri, eski Goldman Sachs yatırım bankacısı olan ve Wall Street şerifi olan Gensler’e “Bay Musk bu ifadenin yanlış olduğunu biliyor.” dedi.

Milletvekillerinin Musk’ın soruşturulmasını isteme çabalarına Oregon’dan ABD temsilcisi Earl Blumenauer öncülük ediyor. Çarşamba günü itibarıyla bu çabaya Barbara Lee, James McGovern ve Tony Cárdenas’ın da aralarında bulunduğu üç Demokrat daha katıldı.

Bu yıl yapılan bir araştırma, üzerinde deney yapılan birkaç makak maymununun ölümlerinden önce çok acı çektiğini ve bu acının, Neuralink’in ameliyatlarının ardından veri toplamasına yardımcı olmak için bazı durumlarda uzun sürdüğünü ortaya çıkardı; bu da, Elon Musk öncülüğündeki girişimler ve hayvan refahı hakkındaki iddialar konusunda ciddi şüphelere yol açtı.  

Elde edilen veteriner kayıtları, ölümlerin çoğunun doğrudan Kaliforniya Ulusal Primat Araştırma Merkezi çalışanlarının implant prosedürüyle bağlantılı cerrahi komplikasyonlardan kaynaklandığını gösteriyor.

Eski bir çalışan bu yıl Neuralink’in hayvan testi deneklerinin Musk’ın iddia ettiği gibi “ölümün eşiğinde” olamayacağını söyledi. Hayvanların rutin olarak prosedürden önce yıllarca eğitim gördüklerini söylediler. Bir deneydeki otopsi raporu, bir Neuralink cihazının implantasyon sırasında “kırıldığını” ve mantar enfeksiyonuna neden olduğunu söylüyor. Bir diğerinde ise, bir Neuralink implantı maymunun serebral korteksinin bir kısmını “odaksal açıdan parçalanmış” halde bıraktı.

Eski bir Neuralink çalışanı “Bunların terminal maymunları olduğu fikri saçma.” dedi. “Herhangi bir ameliyat yapılmadan önce bu maymunları yaklaşık bir yıl boyunca elimizde tuttuk.” 

Milletvekillerinin SEC’e yazdığı mektup, hayvanların ölümlerinin doğrudan Neuralink’in beyin-bilgisayar arayüzünün güvenliği ve pazarlanabilirliği ile ilgili olduğunu iddia ediyor. Şirketteki yatırımcılara doğru bilgilerin sağlanmasının kritik olduğunu söylüyorlar. SEC kayıtları, dışarıdan taraflarca kabul edilen minimum yatırımın 14.995 dolar olduğunu gösteriyor.

yapay zeka şirketi Neuralink

Ne Elon Musk ne de Neuralink bu hafta Musk’un iddialarıyla ilgili sorulara yanıt vermedi. Neuralink’in deneylerinin yürütüldüğü primat merkezinin gözetmeni olan California Üniversitesi Davis sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Değerinin yaklaşık 5 milyar dolar olduğu bildirilen Neuralink, bu yılki son finansman turunda yapılan başvurulara göre 280 milyon dolardan fazla para topladı. Yasa koyucular şöyle yazıyor: “Bu yatırımların ölçeği ve Bay Musk’un yatırımcıları yanıltma geçmişi göz önüne alındığında, SEC’in Bay Musk’un 10 Eylül 2023 tarihli gönderisinin [Kural 10b-5]’i ihlal edip etmediğini araştırması hayati önem taşıyor.

SEC’e menkul kıymet dolandırıcılığını düzenleme yetkisi veren kural, Yüksek Mahkeme tarafından 2014 gibi yakın bir tarihte ülkenin en büyük petrol hizmet şirketlerinden biri olan Halliburton’a karşı açılan bir davada onaylandı. Bir şirketin değeri ile faaliyetlerine ilişkin kamuya açık bilgilerin bütünlüğü arasında nedensel bir bağlantı olduğunu öngören ve “piyasadaki sahtekarlık” olarak bilinen bir teoriye dayanıyor.

Kongre Hayvanları Koruma Grubu’na eş başkanlık yapan Blumenauer, beyin-bilgisayar girişimini “hayvan refahı suiistimalleri iddialarıyla ilgili üzücü bir geçmişe” sahip olarak nitelendirdi.

Yaptığı açıklamada, “Musk’a karşı yapılanlar kadar vahim hayvan refahı ihlalleri iddialarıyla uğraşırken, onu sorumlu tutmak için daha fazla aciliyet gerekiyor.” dedi.

Elon Musk, daha önce yatırımcıları yanılttığı iddiasıyla soruşturmalarla karşı karşıya kalmıştı. 2018’de SEC, Tesla’nın özelleştirilmesine yönelik olası bir girişimle ilgili bir dizi yanlış tweet nedeniyle onu menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçlamıştı. Anlaşmaya göre Elon Musk, üç yıllığına başkanlıktan çekilmek zorunda kaldı ve kişisel olarak 20 milyon dolar para cezasına çarptırılırken, Tesla da 20 milyon dolar daha para cezasına çarptırıldı. Anlaşmanın bir koşulu olarak Musk iddiaları ne kabul etti ne de reddetti.

İlgisiz bir davada SEC, geçen hafta bir federal yargıcı, Musk’ı Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasıyla ilgili soruşturmanın bir parçası olarak ifade vermeye zorlamaya çağırdı.

Mayıs ayında ABD Gıda ve İlaç İdaresi, daha önce şirketin güvenlik endişeleri nedeniyle başvurusunu reddetmiş olan Neuralink’in insanlar üzerinde denemelere başlamasına onay verdi. Reuters, bu endişelerin büyük ölçüde Neuralink cihazına bağlanan elektrotların, deneğin beynine bağlandıktan sonra ayrılıp serbestçe hareket etme eğiliminde olup olmadığı etrafında yoğunlaştığını bildirdi.

Bu ayki bir raporda Bloomberg News, binlerce kişinin Elon Musk’ın bir zamanlar “kafatasınızdaki Fitbit” olarak tanımladığı bir cihaz olan Neuralink’ten bir implant almakla ilgilendiğini ifade ettiğini iddia etti. 

Prosedür, deneğin kafatasından madeni para büyüklüğünde bir parçanın çıkarılmasını ve özel bir robotun süper ince kabloları beynine örmesine izin verilmesini içerecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir