Techinside Google News
Techinside Google News

ABD’nin kritik altyapısı hacker’ların hedefinde

Batılı istihbarat kurumları ve Microsoft, Çinli bilgisayar korsanlarının ABD'nin kritik altyapısını gözetlediği iddia etti
- Advertisement -

Batılı istihbarat kurumları ve Microsoft, Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, devlet destekli Çinli bir hacker grubunun telekomünikasyondan ulaşım merkezlerine kadar çok çeşitli ABD kritik altyapı kuruluşlarını gözetlediğini söyledi.

Microsoft bir raporunda, casusluğun stratejik açıdan önemli Amerikan askeri üslerine ev sahipliği yapan ABD’nin Guam ada bölgesini de hedef aldığını belirterek “bu saldırıyı hafifletmek zor olabilir” dedi.

Bilinen en büyük siber casusluk kampanyalarından biri 

ABD'nin kritik altyapısı hacker’ların hedefinde

Çin ve ABD rutin olarak birbirleri hakkında casusluk yaparken, analistler bunun Çin’in Amerikan kritik altyapısına karşı bilinen en büyük siber casusluk kampanyalarından biri olduğunu söylüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning Perşembe günü yaptığı açıklamada hackleme iddialarının ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve İngiltere’den oluşan Five Eyes istihbarat paylaşım grubuna atıfta bulunarak bunun “kolektif bir dezenformasyon kampanyası” olduğunu söyledi.

Mao, kampanyanın ABD tarafından jeopolitik nedenlerle başlatıldığını ve Microsoft analistlerinin raporunun ABD hükümetinin dezenformasyon kanallarını devlet kurumlarının ötesine genişlettiğini gösterdiğini söyledi.

Pekin’deki olağan basın brifinginde “Ancak hangi farklı yöntemler kullanılırsa kullanılsın, bunların hiçbiri ABD’nin bilgisayar korsanlığı imparatorluğu olduğu gerçeğini değiştiremez” dedi.

Gözetlemeden kaç kuruluşun etkilendiği hemen belli olmadı ancak ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), ihlalleri tespit etmek için Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve İngiltere’nin yanı sıra ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun da aralarında bulunduğu ortaklarla birlikte çalıştığını söyledi. Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda da bilgisayar korsanları tarafından hedef alınabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir