ABD’nin siber güvenlik bütçesi 14 milyar dolar

0

beyazsarayGeçtiğimiz gün yayınlanan rapora göre Beyaz Saray, 2016 yılı bütçesinde siber güvenlik için ciddi bir bütçe hazırladı. Yönetimin bu konudaki tavsiyesi toplamda 14 milyar dolarlık bir desteği işaret ediyor. Ayrıca 25 ayrı kurumda iş geliştirme ve dijital hizmet takımlarını güçlendirmek için 105 milyon dolarlık bir başka ek bütçe de konuşulanlar arasında.

Raporda aynı zamanda hiçbir sistemin hükümet verileri ya da ticari bilgilerin benzeri saldırılar ile çalınmasına karşı tam korumada olamayacağı not edilmiş. Siber yatırımlar son dönemde Kongre’nin en çok bütçe ayırdığı başlık haline geliyor.

Target, Home Depot, JPMorgan ve Sony Pictures gibi önemli isimlerin önemli verilerinin ele geçirilmesi gibi örnekler ABD’de bu konudaki farkındalığı da arttırdı. ABD Başkanı Obama, daha önce ülkesine yönelik bir siber saldırıyı gerçek savaş sebebi sayacaklarını açıklamış, ancak bu toplumun genelinde ses getirmemişti. 14 milyar dolarlık siber güvenlik yatırımı sayesinde Beyaz Saray, sanal dünyayı daha güvenli ve vatandaşların ihtiyaçlarına daha kolay cevap verebilen bir forma sokmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>