Her şeyi değil, bir şeyi bil!

2

AcademyTech’in 2010 yılındaki Cisco Customer Experience Center yatırımı ile çıktığı yolculukta bugün oldukça uzun bir yol kat edildiğini söylemek mümkün. Üstelik hedefler daha da büyük. Yurtdışı faaliyetlerine Madrid, Dubai, Dominik, Çin ve Kosta Rika gibi ülkelerle devam eden eğitim akademisinde 2017 hedefleri de azımsanacak gibi değil: Ar-Ge yatırımlarını artırarak yurtdışı hizmet gelirini, toplam gelirin yüzde 70’ine ulaştırmak.

Diğer bir deyişle AcademyTech, Türkiye’den kazandığı her 30 TL için yurtdışı ofisleri ve iş ortaklarıyla yaptığı çalışmalar aracılığıyla Türkiye dışından 70 TL kazanmayı hedefliyor. Peki bu dönüşüm nasıl yaşanacak? AcademyTech CEO’su Özcan Yıldız ile “Her şeyi değil, bir şeyi bil” felsefesi üzerine konuştuk.

Yurtdışına yönelik yatırımlarını artıran ve 5 yıl üst üste Cisco Türkiye tarafından en iyi yetkili Cisco Eğitim Merkezi seçilen AcademyTech, 2016 yılında yüzde 45 büyüme hedefiyle çalışmalarına yön veriyor. İnsan kaynağına ve teknolojiye yatırım yapan, 2017 yılını ise atılım yılı ilan eden firma, önümüzdeki senenin sonuna kadar, yüzde 100 oranında büyüme öngörüyor.

“Teknolojinin merkezine karargâh kurduk”

Türkiye’de CCIE Eğitimleri veren tek yetkili kurum olduklarının altını çizen AcademyTech CEO’su Özcan Yıldız, “Yurtdışından gelen talepleri değerlendirerek her fırsatta işimizi büyüttük. İspanya’nın başkenti Madrid’de ofis açtık. Dubai üzerinden aynı şekilde tüm çevre ülkelere hizmet veriyoruz. 3 farklı kıtada yer alan 5 ofisimizle aralarında Dominik Cumhuriyeti, Çin, Kosta Rika ve Nepal gibi ülkelerin yer aldığı 50’nin üzerinde ülkede 100’den fazla kuruma eğitim verdik. Cisco gibi global bir partnerin desteği ile Kolombiya, Nijerya, Kosta Rika, BAE, Güney Afrika, Rusya, Nepal, Hindistan,  Singapur, Papua Yeni Gine, Malezya ve Afganistan gibi ülkeler ile eğitim alanında işbirliği yaptık. Çoğu kimsenin adını ve haritada yerini bile bilmediği örneğin Batı Afrika’da bulunan Sierra Leone ülkesinde dahi birçok kuruma hizmet sunduk. Türkçe dışında İngilizce, Arapça, Farsça, İspanyolca ve Rusça olmak üzere 6 dilde bilgi teknolojileri eğitim verebiliyoruz. Şimdi çıtayı daha da yükseltiyor ve yatırımlarımızı artırıyoruz” dedi.

Deloitte Teknoloji Fast50 Ödülü güvenimizi artırdı!

2015 ve 2106 yıllarında iki sene üst üste Deloitte Teknoloji Fast50 Ödülünün de sahibi olduklarını hatırlatan Özcan Yıldız “Bu başarı, kendimize olan güveni daha da artırdı. Öte yandan IoT alanında müthiş, eşi benzeri olmayan bir ürün geliştirdik.  Bu ürüne son 2 yıl içinde 1 milyon dolar Ar-Ge yatırımı yaptık. Bundan böyle Ar-Ge çalışmalarımız artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin bilgi teknolojileri ve kültür elçisiyiz!”

Türkiye’nin tanıtımı için çalışmalarını sürdürdüklerine de dikkat çeken Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şirketimizi Türkiye’nin kültür ve bilgi teknolojileri elçisi olarak görüyoruz. Türk mühendislerine güvenimiz tam. Her fırsatta gençlere sadece tüketici olmayın, hayatımızın her anına dokunan teknolojiyi öğrenin diye tavsiyede bulunurum. Kimse, bilgisayar bilimcisi olarak doğmaz. Ama bilgisayar bilimcisi olarak kendinizi yetiştirdiğinizde önünüzde inanılmaz fırsatlar çıkabilir. Ülkemizi en rekabetçi kılacak olanlar, Türkiye’nin bilişimci gençleridir.  2016 yılında en fazla “Yetenek Açığı” bulunan 10 pozisyon arasında BT personeli ilk 10 arasında. BT alanında nitelikli çalışan mumla aranıyor. Tüm bunlara ek olarak; Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefine ulaşılmasında Bilgi ve İletişim Teknolojileri önde gelen sektörler arasında yer alıyor. Yurtdışı yatırımlarımız bizim için kurumsal sosyal sorumluluk anlayışımız çerçevesinde de çok anlamlı. Zira bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün, ülke ekonomisinin büyümesinde, istihdamın ve dünya pazarlarındaki rekabet gücünün artmasında kaldıraç görevi gördüğü ve Türkiye için oldukça stratejik olduğunu düşünüyorum.”

AcademyTech: Yeni yatırımlar yolda!

Bugüne kadar 1000’in kurumsal müşteriye hizmet ve 10 binin üzerinde kişiye de eğitim verdiklerini belirten AcademyTech Direktörü Murat Bayraktar ise Türk mühendislerinin problem çözme, çoklu görev yönetme becerisi ve stres altında çalışma yeteneği sayesinde küresel projelerde çok başarılı olduklarının altını çizdi. Bu nedenle AcademyTech’in gelirlerinin yüzde 60’ ının yurtdışından geldiğini kaydeden Bayraktar,  şöyle konuştu:

“AcademyTech bünyesinde 5 milyon dolarlık veri merkezi bulunmakta. Bu altyapıyı demo, eğitim, proje testleri ve konsept deneyimleme çalışmalarında kullanıyoruz. Bu laboratuvar hizmetimiz özellikle Avrupa’ dan yoğun ilgi görüyor.  Son dört yılda veri merkezimize  5 milyon dolarlık yatırım yaptık.  Son dönemde ise sık sık iş ortaklarımızla  bir araya geldik,  ihtiyaçları analiz ettik. Cisco cihaz altyapımızı güncelleme kararı aldık. Yaz aylarında düğmeye basılacak ve hızla aksiyon alacağız. Sonbaharda yeni altyapımızı kullanıma sunacağız. Cisco CCIE alanında tek yetkili eğitim merkezi olmamızın verdiği güvenle hız kesmeden yola devam edeceğiz.”

Yorumlar

  1. bir şeyi iyi bilen çarkın iyi bir parçası olur. herşeyden biraz bilen çarkı kuran kişi olur. hiçbir bilişim firması patronu birşeyin uzmanı değildir.

  2. Sonra da işsiz kal, açıkçası içeriği okumadım.
    Başlıktan dolayı yazdım. Artık o kadar ayyuka çıktı ve abes oldu ki göze bile batmıyor.
    Aradıkları bölüm ile istenilen vasıflara bakıyorum ve buna paralel verilen ücrete, sonra neden işsiz üni’li var. Bahane ise genel olarak tecrübesi yok oluyor.
    Eğer vize muafiyeti kalkmadan bu işler toparlanmaz ise malesef ki TR şirketlerin başı büyük bela da..

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>