Techinside Google News
Techinside Google News

Airbnb, kullanıcıların en çok yakındığı problemi çözüyor!

Airbnb, nereye yerleştirildiklerine veya ne için kullanıldıklarına bakılmaksızın, ev sahiplerinin iç mekan güvenlik kamerası kullanımını yasaklıyor.

Pazartesi günü yapılan bir güncellemede Airbnb, kiracıların “mahremiyetine öncelik verme” değişikliğinin 30 Nisan’da yürürlüğe gireceğini söyledi.

Tatil kiralama uygulaması daha önce ev sahiplerinin koridorlar, oturma odaları ve ön kapılar da dahil olmak üzere kayıtların “ortak alanlarına” güvenlik kameraları kurmasına izin veriyordu. Airbnb, ev sahiplerinin kayıtlarında güvenlik kameralarının varlığını açıklamalarını ve bunları açıkça görünür hale getirmelerini zorunlu kıldı; ev sahiplerinin yatak odaları ve banyolarda kamera kullanmasını yasakladı.

- Advertisement -

Ancak artık ev sahipleri iç mekan güvenlik kameralarını hiçbir şekilde kullanamıyor. Değişiklik, konukların kiralık evlerinde gizli kameralar bulduklarına dair çok sayıda raporun ardından geldi ve bu durum bazı tatilcileri odalarında kamera taraması yapmaya yöneltti.

Airbnb’nin yeni politikası aynı zamanda dış mekan güvenlik kameraları için de yeni kurallar getiriyor ve artık ev sahiplerinin, misafirler bir kayıt için rezervasyon yapmadan önce bu kameraların kullanımlarını ve konumlarını açıklamalarını gerektirecek. Toplantı sahipleri, kapalı alanları takip etmek için dış mekan kameralarını kullanamaz ve bunları açık hava duşu veya sauna gibi “büyük bir mahremiyet beklentisinin olduğu belirli dış mekan alanlarında” kullanamaz.

Ek olarak, kayıtlarda ev sahiplerinin kiralama sırasında bir parti olup olmadığını ölçmek için kullanabileceği gürültü desibel monitörlerinin de açıklanması gerekecek; bu zaten Airbnb’nin 2022’de yasakladığı bir şeydi. Airbnb’nin topluluk politikası ve ortaklık başkanı Juniper Downs bir açıklamada “Bu değişiklikler, misafirlerimiz, ev sahiplerimiz ve gizlilik uzmanları ile danışılarak yapıldı ve politikalarımızın küresel topluluğumuz için çalışmasını sağlamak adına geri bildirim almaya devam edeceğiz.” dedi.

Airbnb ev sahiplerinin kayıtlarındaki güvenlik kameralarını Nisan ayı sonuna kadar kaldırmaları gerekecek. Bir misafir bundan sonra iç mekan kamerasının varlığını bildirirse Airbnb konuyu araştıracağını ve bunun sonucunda ev sahibinin kaydını veya hesabını kaldırabileceğini söylüyor. 

Yeni politika hâlâ gizli kameraların varlığını kontrol edemiyor ancak kurallara uyan ev sahiplerinin artık kiralık evlerinin herhangi bir yerine kamera koyamayacağını bilerek en azından biraz gönül rahatlığı sağlayacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir