Airbus elektrikli hava taksisi 2018’de uçacak

0

Airbus, CityAirbus baş mühendisi Marius Bebesel’i bu haftaki onayı ile 2018’de uçan taksisini havalandırmayı planlıyor. Otonom hava taksisini itmek için kullanılan elektrik sisteminin testlerinin başarılı şekilde sonuçlanmasının ardından hizmete girecek.

Dikey iniş kalkış yapabilen, dört rotorlu CityAirbus, büyük ulaşım merkezlerini bağlamak amacıyla geliştirildi. Dört yolcu kapasiteli CityAirbus, lansman sırasında pilot tarafından kullanılacak şekilde tasarlanmış olsa da, geliştirme çalışmalarının ardından tamamen otonom şekilde çalışacak.

Önceden belirlenen rotada yaklaşık 128 km/saat hızla hareket edecek elektrikli hava taksisi seyahat sürelerinde önemli bir kısalmaya neden olacak. Kısa mesafeli uçuşlarda elektrikli hava taşıtlarının pil teknolojisi şimdilik yeterli görülüyor. Akü birimi değiştirme veya otonom dock şarjı, bu araçların gelecekte tamamen kendi kendine uçabilmesini kolaylaştırabilir.

Fütüristik akıllı şehirlerin tasarlandığı günümüzde, otonom hava araçları, kısa mesafeli yolcu taşıma görevleri için hızla geliştiriliyor. Sadece birkaç yıl sonra bu hava taksilerini gökyüzünde yoğun bir şekilde göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>