Akıllı elektrik sayacı dönüşümüne Asya Pasifik öncülük ediyor

0

Akıllı elektrik sayacı

IoT analist firması Berg Insight’ın yeni bir araştırma raporu, Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Bangladeş, Endonezya, Filipinler, Tayland, Vietnam, Avustralya ve Yeni Zelanda’da akıllı ölçüm teknolojisinin gelişimini analiz ediyor.

Araştırmaya göre, Asya-Pasifik’te kurulu akıllı elektrik sayaçları tabanı, 2021’de 757.7 milyon üniteden 2027’de 1.1 milyar üniteye yüzde 6,2’lik bir bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) ile büyüyecek. Bu hızda, 2026’da 1 milyar kurulu cihaza ulaşılacak. Asya-Pasifik’teki akıllı elektrik sayaçlarının penetrasyon oranı aynı zamanda 2021’de yüzde 59’dan 2027’de yüzde 74’e yükselecek ve tahmin döneminde kümülatif sevkiyatlar toplamda olacak.

Çin, Japonya ve Güney Kore dahil olmak üzere Doğu Asya, ülke çapında iddialı sunumlarla Asya-Pasifik’te akıllı ölçüm teknolojisinin benimsenmesine öncülük etti ve bugün kurulu tabanın yüzde 95’inden fazlasını oluşturan bölgedeki en olgun akıllı ölçüm pazarını oluşturuyor. Çin, sunumunu çoktan tamamladı, Japonya ve Güney Kore’nin de önümüzdeki birkaç yıl içinde bunu yapması bekleniyor. Çin ve Japonya’da, birinci nesil akıllı sayaçların değiştirilmesi zaten başladı ve önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ölçüde artması bekleniyor.

Berg Insight Kıdemli Analisti Levi Ostling: “Yaşlanan birinci nesil akıllı sayaçların değiştirilmesi, önümüzdeki yıllarda Asya-Pasifik’teki akıllı sayaç sevkiyatları için en önemli itici güç olacak ve 2021-2027 döneminde kümülatif sevkiyat hacminin yüzde 60’ını oluşturacak” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>