Akıllı saatler COVID-19 teşhisinde kullanılabilir

0

Akıllı saatler COVID-19

Sağlık verilerinin izlenmesinde büyük kolaylık sağlayan akıllı saatler, bu dönemde de en büyük yardımcı oluyor. Araştırmalara göre akıllı saatler COVID-19 teşhisinde kullanılabilir.

Akıllı saatler COVID-19 teşhisi için kullanılabilir mi?

COVID-19 teşhisinde teknoloji en büyük yardımcı haline geldi. Teşhis, tedavi ve takip süreçlerinde kullanılan farklı teknolojiler büyük kolaylıklar sağladı.

Stanford Üniversitesi ve Mount Sinai tarafından yürütülen ortak çalışmayla pandemide süreci kolaylaştıracak bir teknoloji üzerinde testler yapıldı. Bu testler akıllı saatlerle gerçekleştirildi.

Apple Watch kullanılarak yapılan testlerde kullanıcıların HRV yani kalp atış hızı değişiklikleri özel uygulamalarla incelendi. 300 sağlık çalışanıyla yapılan testlerde, bir kişinin kendini hasta hissetmeden önceki ve test sonucuna ulaşılmadan önceki 7 günlük süreç içinde COVID-19 teşhisi yapıldı.

Stanford Üniversitesi’nin Garmin, Apple ve Fitbit cihazlarla yaptığı araştırmada ise COVID-19 tespit edilen 32 kişinin verileri analiz edildi. BU verilerde 26 kişinin kalp atış hızlarında ve uyku sürelerinde değişiklikler yaşandığı tespit edildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>