Akıllı telefon kârlarında parsayı Apple topladı

0

Akıllı telefon piyasasındaki kâr verileri duyuruldu

 Akıllı telefon kârlarında Apple’ın ilk sırayı aldığı açıklandı. Counterpoint isimli araştırma ve danışmanlık firmasının yaptığı araştırmaya göre, 2019 3Ç döneminde Apple akıllı telefon dünyasındaki kârın yüzde 66’sına sahip görünüyor. Apple’ın kârlılığında ABD, AB ve Japonya gibi premium (üst düzey) ürünlere sadakat gösteren müşteri kitlesine sahip olması en önemli gerekçe olarak gösteriliyor. Diğer nedenler arasında ise güçlü bir servis stratejisiyle önümüzdeki yıllarda gelirlerini artırması ve içinde bulunduğumuz yeni yıl döneminde yapacağı satışlarla kârını yukarı çekmesi sayılıyor.

İkinci sırada Samsung var

Akıllı telefon kârlılığında ikinci sırada yüzde 17 ile Samsung yer alıyor. Samsung’un kârlılığında Galaxy A serisinde sunduğu model çeşitlerinin fazlalığı ve Galaxy Note 10 serisinin getirdiği pozitif eğilimin güçlü olduğu belirtiliyor. Kalan kârı ise Çinli markalar bölüşüyor. Fakat hangi markanın ne kadar kâr ettiği bilinmiyor. Buna karşılık düşük kâr marjlarıyla çalıştıkları ortada. Bu markalar Çin dışına açılıp amiral gemisi model cihazlar üreterek kârlılıklarını artırmaya çalışıyor. Ayrıca amiral gemisi cihazları daha ucuza satarak rekabet güçlerini yükseltmenin de peşindeler. Bununla birlikte Çinli markaların önündeki en önemli zorluklardan biri Apple’ın bazı modellerde fiyatları düşürmesi ve bunun sonucunda da bu üreticilerin ortalama satış fiyatlarını yükseltememesi olarak aktarılıyor.

Kârda yüzde 11 düşüş

Counterpoint’in araştırmasında bu yılın ilk 9 aylık bölümünde akıllı telefon sektöründe elde edilen kârın 12 milyar olduğu belirtiliyor. Bu rakam geçen yılın aynı döneminen oranla yüzde 11’lik düşüşü ifade ediyor. Öte yandan, Counterpoint’in araştırma için kullandığı metodolojinin telefonlardaki  malzemeleri takip etmeye yarayan bir yazılım ile tedarik zincirinde yer alan firmalarla yapılan görüşmelere dayandığını belirtelim.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>