Alcatel-Lucent Teletaş, birinci çeyrek verilerini açıkladı

0

Alcatel-Lucent Teletaş, geçen yılın aynı dönemine göre siparişlerini yüzde 50’nin üzerinde artırdı ve net satışlarını 53,3 milyon liradan 62,5 milyon liraya çıkardı. İstanbul, Ankara ve Bakü’de bulunan ofisleri ile Türkiye ve Azerbaycan’da bölgesel telekom ve stratejik endüstriler pazarlarına hizmet veren Alcatel-Lucent Teletaş’ın 2015 yılına ait 1’inci çeyrek sonuçlarında net dönem kârı (622.486) lira olarak açıklanırken geçen yılın aynı döneminde  53,3 milyon lira olan ait net satışlar yüzde 17’lik artışla 62,5 milyon lira olarak kaydedildi.

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Önder Sönmez
Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Önder Sönmez

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Önder Sönmez, çeyrek sonuçlarıyla ilgili “Sahip olduğumuz ileri teknoloji ürün ve kapsamlı uzmanlık hizmetlerimizle, Türkiye ve Azerbaycan pazarındaki müşterilerimizin iş gereksinimlerini en etkin, en hızlı ve en verimli çözümlerle karşılayarak onlara daha yüksek değer katmayı hedefliyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda güçlü büyümemizi bu çeyrekte de sergiledik. Petrol fiyatlarının yarı yarıya düştüğü, EUR/USD paritesinin dip yapmaya devam ettiği bir ortamda aldığımız siparişlerimizi geçen yıla göre yüzde 50’den daha yüksek oranda artırdık, net satışlarımız da yüzde 17 oranında arttı. Hem telekom hem de dikey pazarlarda geçen yıl başlattığımız iş ortakları ile çalışma planımızı 2015 yılında da arttırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Alcatel Lucent Teletaş’ın parçası olduğu Alcatel Lucent Grubu da 2015 yılı 1. Çeyrek sonuçlarını açıkladı.

  • Grup gelirleri, gelecek nesil ürünlerden gelen yüzde 25’lik güçlü büyümeyle, geçen yıla göre yüzde 12 arttı. Sabit döviz kurunda grup gelirleri, yönetimsel servisler hariç, sabit parametrede yüzde 2 düşerken gelecek nesil ürün gelirleri yüzde 9 artış gösterdi.
  • Brüt kâr oranı geçen yıla göre 230 baz puan artarak yüzde 34,6’ya yükseldi.
  • Ayarlanmış faaliyet geliri iki katını aşarak 82 milyona çıktı. Böylece, 2014’ün ilk çeyreğinde 140 baz puan olan faaliyet kârı, 2015 ilk çeyreğinde yüzde 2,5 oranında yükseldi.
  • 2014’ün ilk çeyreğinde 66 milyon avro olan serbest nakit akışı 2015’in ilk çeyreğindeki 332 milyon Euro olarak büyük bir artış gösterdi.

Alcatel-Lucent’ın 2015 birinci çeyrek sonuçları, Kuzey Amerika’daki eskiye nazaran daha yumuşak olan harcama ortamına rağmen, gelecek nesil gelirlerinde güçlü büyümeye, kârda ve serbest nakit akışında devam eden gelişmeye işaret ediyor.

Gelecek nesil ürünleri gelirinde büyük artış
Alcatel-Lucent’ın grup gelirleri, gelecek nesil ürünlerde yüzde 25’e varan güçlü büyümeyle, yönetimsel servisler hariç, sabit parametrede, geçen yıla göre yüzde 12 oranında arttı. Grup gelirleri, sabit kurda, yönetimsel servisler hariç, sabit parametrede yüzde 2’lik düşüş kaydederken gelecek nesil ürün gelirleri yüzde 9 yükseldi. Farklı iş kollarında sağlanan karlılık ve Erişim segmentindeki yazılım satışlarının beklenenden fazla bir oranda gerçekleşmesi nedeniyle, bu çeyrekteki brüt kâr, geçen yıla göre 230 baz puan artarak toplam gelirlerin yüzde 34,6’sını oluşturdu. Alcatel-Lucent’ın özellikle IP Routing ve IP Transport’taki çeşitlendirme stratejisini hızlandırmak için bu çeyrekte, yeni pazarlamada ve Ar-Ge girişimlerinde sabit gider tasarrufuna yeniden yatırım yapıldı. 2015 yılı için sabit gider tasarrufu konusunda belirlenen 950 milyon avro hedefi yeniden teyit edildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>