Alibaba, Hindistan B2B sektörünü ele geçirdi

0

Business to Business alanı, ticaretin en can alıcı noktasını oluşturuyor. Perakende sektörü, daha ucuza mal temin edebilmek için B2B alanında daha avantajlı fiyatlar sunan firmalrı tercih ederken, B2B mal tedarikçileri de bu büyük hacimli alışverişlerden büyük miktarda kazanç elde ediyorlar.

Hindistan’daki B2B alanındaki gelişmeler, Çin’in bu noktadaki gücüne ve dünyanın diğer pazarlarını nasıl ele geçirebileceğine dair bir örnek teşkil ediyor.

Temmuz 2016’da Çin’in B2B pazarında %20 oranında paya sahip olan Alibaba, daha bir yıl geçmeden, Mayıs 2017 itibariyle Hindistan’ın B2B pazarının %60’ını ele geçirdi.

Hindistan’da perakende sektöründe büyük bir rekabet bulunuyor ve bu noktada firmaların satış başarısı büyük oranda düşük fiyata bağlı bulunuyor. Dolayısıyla, en düşük toptan fiyatı verebilen Alibaba, Hindistan pazarında bir seneden kısa sürede liderliğe yükseldi.

Bu gelişme üzerine, ürün ve hizmetlerinde kalite bilincinin öne çıkamadığı diğer ülke pazarlarında yerel B2B tedarikçilerinin Alibaba ile rekabet edemeyeceğinin altı çiziliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>