Alibaba ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı

0

E-ticaret devi yılın ikinci çeyreğinde gelirlerini yüzde 42 artırmayı başardı

Çinli e-ticaret devi Alibaba bu yılın ikinci çeyrek dönemine finansal sonuçları açıkladı. Şirketin açıkladığı sonuçlardan derlediğimiz satır başlarını paylaşıyoruz:

-Alibaba’nın geliri bu ylın ikinci çeyreğinde 16,7 milyar dolar oldu. Geçen yıla göre gelirlerde yüzde 42’lik artış söz konusu.

-Şirketin yeni perakendecilik vizyonunu temsil eden Freshippo mağazalarının sayısı 17 şehirde 150’ye ulaştı.

-Çin’deki pazaryerlerinde aktif kullanıcı sayısı 674 milyon oldu. Mart 2019’a göre 20 milyon yeni kullanıcı eklendi.

-Alibaba’nın aylık aktif mobil kullanıcı sayısı ise 755 milyon seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki çeyrek ile karşılaştırıldığında 34 milyonluk artış kaydedildi.

-Alibaba’nın sahibi olduğu küresel paket takip sistemi şirketi Cainiao’dan elde ettiği gelir 729 milyon dolara ulaştı.

-Alibaba’nın diğer bir iştiraki olan Alibaba Cloud ise 1,1 milyar dolarlık gelir elde etmeyi başardı.

-Alibaba’nın çok göz önünde bulunmayan eğlence iştiraki Alibaba Pictures’ın geliri 920 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Sonuçlara ilişkin bir değerlendirme yapan Alibaba Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Joe Tsai, “Bu artışı iki nedene bağlıyoruz. Bunlardan ilki gideren büyüyen orta sınf. İkinci sebep ise dijitalleşmedeki artış” dedi.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>