Techinside Google News
Techinside Google News

Alibaba’nın vergisi Yahoo’yu yaktı!

Alibaba'nın 'ını 1 milyar dolara satın alan Yahoo, şimdi ağır bir vergi ödemesiyle karşı karşıya.
- Advertisement -

Marissa MayerAlibaba, Çin’in ve belki de dünyanın en büyük online ticaret şirketi. Tüm dünyadan sayısız müşteri, hergün Çin malları sipariş etmek için Alibaba üzerinde yüklü alışverişler yapıyorlar.

Bu karlı şirketin yarısını alarak geleceğini garanti almak isteyen Yahoo, Alibaba’nın yüzde 40 hissesi için 1 milyar ödeme yapmış ve Alibaba’ya ortak olmuştu.

Alibaba şimdi, Yahoo’nun elindeki hisselerin yarısını geri almak için Yahoo’ya 7.6 milyar dolar ödüyor. Yahoo’nun eline vergiden sonra 4.3 milyar dolar kalması bekleniyor. Ancak bu karşı alışverişe rağmen Yahoo’nun hisleri dün aniden yüzde 7 oranında değer kaybetti. Uzun süredir stabil seyreden hisse senetlerindeki bu keskin düşünün nedeni  Yahoo’nun beklenenden daha fazla vergi ödemek zorunda kalma ihtimali bulunuyor. ABD Gelir İdaresinin yurt dışında kurulan veya satın alınan yavru şirketlerin gelirlerinin vergilendirilmesi konusunda yeni bir düzenleme yapması bekleniyor zira Apple gibi şirketlerin yurt dışında kurdukları şirketler vasıtasıyla çok az vergi ödeyerek ticaret yaptıkları biliniyor.

Hisse değeri 44 dolardan 41 doların altına inen Yahoo için ayrıca, Alibaba gibi karlı bir Çin şirketindeki hisse payını azaltması da olmusuz bir etki yarattı. Yatırımcılar, Alibaba’daki hisselerinin yarısını kaybeden Yahoo’nun şirket değerinin düştüğünü hesaplayarak hisse senetlerini satma yoluna gittiler.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir