Alkollü şoföre mahkemede Uber kullanma cezası

0

ABD Ohio’da bir sürücü alkollü şekilde direksiyon başında yakalanınca, çıkarıldığı mahkemede çok ilginç bir ceza aldı.

Sürücüye cep telefonuna Uber ve Lift uygulamalarını kurmasını ve kredi kartı ile bu uygulamalarda hesap açma cezası veren mahkeme yargıcı, böylece alkollü şekilde trafik polisine yakalanan şoförün bir daha ki sefer alkol aldığında, aracını kullanmak yerine telefonuyla Uber veya Lyft’ten bir araç çağırmasını istedi.

Dava dosyasına, “Teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda, alkollüyken bir taksi çağırmak, telefon ekranına birkaç tıklamadan ibaret. Bu basit işlemi gerçekleştirmeyen insanları bunu yapmaya mecbur etmek de mahkemenin verebileceği bir cezadır,” uyarısını ekleyen yargıç böylece ülkede alkollü şekilde yakalanan diğer şoförlere verilebilecek benzer cezaların da önünü açmış oldu.

Aslında yargıcın kararı bir sürpriz de değil. Ohio yönetimi, Uber ve Lyft gibi araç paylaşım uygulamalarını, akşamları evlerine alkollü olarak dönmeye çalışan vatandaşlarına bir çözüm olarak kabul ettirmeye çalışıyor. Yargıç da şehir yönetiminin bu politikasına uygun bir “ceza” vermiş gibi görünüyor. Yerel yöneticiler ise, bu yeni politikanın başarılı olamaması ve alkollü sürücülerin neden olduğu kazaların azalmaması halinde, yeniden hapis ve para cezası uygulamasına dönebileceklerinin altını çiziyorlar.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>